Kanton Sarajevo u potrazi za lokacijom na kojoj će biti fabrika peleta
Shodno tome, pitali smo ovo ministarstvo u kojoj je fazi ovaj projekat. Kazali su nam da je riječ o kompleksnom projektu za koji je provedena ekonomska studija te da je potrebna pravna studija čija je izrada u toku.
Ukazali su da je kantonalno preduzeće Sarajevo-šume provodilo postupak ispitivanja i pronalaska potencijalnih lokacija za fabriku. Istakli su koje uslove treba zadovoljavati lokacija.
"Lokacija bi trebala biti u zoni građevinskog zemljišta, površine veće od 10 dunuma kako bi se zadovoljili svi zakonski kriteriji. Mora biti blizu sirovine za pelet i imati jednostavan pristup infrastrukturi, kao što su struja, plin, voda i kanalizacija. Neophodno je da postoji odgovarajući put za kretanje kamiona te da u blizini nema stambenih građevina", naglasili su.
U Ministarstvu privrede Kantona Sarajevo su također podsjetili da su poništena dva javna poziva koje je provodilo preduzeće Sarajevo-šume, tako da se za lokacijom još traga.
"Predmetni postupak se trenutno nalazi u fazi neposrednog pregovaranja, a sve u cilju pronalaska parcele koja ispunjava navedene uslove. Cijeneći da konačna odluka još nije donesena, a u cilju zaštite integriteta samog procesa, u ovom trenutku ne možemo govoriti o preciznim podacima potencijalnih parcela", naveli su.
Konstatirali su da je riječ o projektu velike važnosti za Kanton Sarajevo te su građanima poručili da će biti blagovremeno upoznati sa sljedećim odlukama vezanim za ovaj projekat.
Bivši resorni ministar Adnan Delić (NiP) je u aprilu prošle godine za Klix.ba izjavio da će se pelet proizvoditi od kvalitetnog repromaterijala - drvo bukve i ostaci redovnih sječa. Naglasio je da bi cijena trebala biti povoljnija u odnosu na pelet komercijalne proizvodnje.
Neki su mišljenja da ekonomski nije primjereno da se javni sektor bavi proizvodnjom peleta. Delić je rekao da takva konstatacija nema ni ekonomsko, ni socijalno utemeljenje. Cijena projekta fabrike peleta iznosi skoro 8,5 miliona KM.