Kina i Evropska unija pokušavaju da nađu prostor za jaču ekonomsku saradnju, ali postoje brojne prepreke

Peking nastoji produbiti veze s najvećim svjetskim trgovinskim blokom u nadi da će pronaći alternativna tržišta za svoju robu usprkos visokim američkim carinama. Kina je posljednjih sedmica poslala trgovinska izaslanstva u evropske prijestolnice, a fabrike istražuju preusmjeravanje robe na tržišta kontinenta.
Lideri EU-a također su javno izrazili potrebu za većom saradnjom, što je snažan kontrast prethodnim izjavama u kojima se navodi potreba za "umanjivanje rizika" opskrbnih lanaca iz Pekinga.
Za resetiranje veza između EU i Kine trebalo bi prevladati duboke razlike oko golemih trgovinskih suficita Kine, prepreka pristupu vlastitom tržištu i prešutne podrške Pekinga ruskom ratu u Ukrajini.
"Vrijeme je da Kina i Evropa počnu ispočetka. Trumpov carinski preokret daje nam priliku da preispitamo naše trgovinske odnose - Kina bi trebala više izvoziti u Evropu i također više uvoziti", rekao je Zhang Yansheng, viši istraživač na državnom think-tanku Kineske akademije za makroekonomska istraživanja.
Trump je uveo nove carine do 145 posto na kineski izvoz, prijeteći ograničiti protok trgovine između dvije najveće svjetske ekonomija. Peking je uzvratio carinama od 125 posto.
EU je u međuvremenu pogođena carinama od 10 posto, koje bi mogle porasti na 20 posto ako pregovori ne udovolje zahtjevima Washingtona.
Trumpovo haotično manevriranje pokrenulo je nalet približavanja između Pekinga i Brisela, dok obje strane traže kontrapunkt SAD-u.
Kineski čelnik Xi Jinping rekao je prošle sedmice španskom premijeru Pedru Sanchezu koji je boravio u posjeti da bi se Kina i EU trebale "zajednički oduprijeti jednostranom maltretiranju".
Čak je i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja je bila zagovornica "smanjivanja rizika", rekla kineskom premijeru Li Qiangu prošle sedmice da bi dvije strane trebale raditi zajedno kako bi osigurale "stabilnost i predvidljivost" za globalnu ekonomiju.
"Oboje trebaju alternativna tržišta, kao i osjećaj stabilnosti", rekao je Francois Chimits, ekonomist na Mercator Institutu za kineske studije.
Kinesko ministarstvo trgovine poslalo je trgovinska izaslanstva posljednjih sedmica na događaje u Stockholmu, Budimpešti, Oslu i Hannoveru kako bi potaknuli interes za ulaganje u Kinu, gdje su se strane kompanije žalile na prepreke pristupu tržištu.
Peter Burnett, izvršni direktor Kinesko-britanskog poslovnog vijeća, primijetio je da je Peking poslao veliko izaslanstvo na događaj "Invest in China" ovog mjeseca u londonskom Centru kraljice Elizabete II.
"Za međunarodno poslovanje, Kina kaže da ste dobrodošli i želimo da učinite više", rekao je.
Kineski proizvođači i izvoznici također traže kupce na evropskim tržištima za svoju robu.
"Naporno radimo na proširenju našeg poslovanja u Evropi i drugdje - i napredujemo", rekao je menadžer u Petpalu, velikom kineskom proizvođaču hrane za kućne ljubimce.
Američke carine ubrzat će "trend globalizacije kineskih kompanija", rekao je Jaromir Cernik iz CTP-a, velikog investitora u evropsko industrijsko vlasništvo. Dodao je da kineska potražnja za fabričkim i skladišnim prostorom u Evropi raste.
No, evropska poslovna osoba upoznata s kineskim izaslanstvima rekla je da vlade EU imaju malo toga za ponuditi, budući da mnoge kompanije oklijevaju ulagati u Kinu. Prošlogodišnja anketa Privredne komore EU u Kini pokazala je da je više od četvrtine ispitanika bilo pesimistično glede potencijala rasta u Kini, a 44 posto glede njihove profitabilnosti.
Slaba domaća potrošnja u Kini također je stvorila deflacijske pritiske, jačajući cjenovnu konkurenciju i čineći zemlju manje privlačnim tržištem za strane kompanije.
Svaki detant također bi morao prevladati značajna trvenja. EU je kritikovala Kinu zbog njezinog savezništva s Rusijom i podržavanja invazije Moskve na Ukrajinu. Belgija istražuje Huawei, kineskog prvaka u telekomunikacijama, zbog navodnog podmićivanja članova Evropskog parlamenta, optužbe koje Huawei poriče.