Direktorica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak istakla je da su predstavnici Narodne Republike Kine, koja je zemlja partner ovogodišnjeg sajma, poručili kako žele sarađivati sa BiH, ali i sa zemljama regiona i šire, kao i da će na ovom sajmu intenzivirati razgovore s predstavnicima bh. kompanija.
"Željni su da razgovaraju sa svim firmama iz BiH te da uspostave saradnju s njima, i to ne samo s onim iz BiH, nego i s firmama iz susjednih zemalja. Izuzetno smo zadovoljni, a zadovoljna je, sigurna sam, i BiH. Doveli smo drugu privrednu velesilu u BiH, otvoreni su za saradnju i evo prilike našim privrednicima da je iskoriste", kazala je direktorica Bošnjak.
Dopredsjednik Kineskog vijeća za promociju međunarodne trgovine Zhang Shenfeng kazao je kako su 2018. godine lideri Kine i BiH postigli dogovor da Kina bude zemlja partner ovogodišnjeg sajma, istakavši kako se izložbeni prostor Kine prostire na 2000 kvadratnih metara te da su u Mostar došli predstavnici kompanija iz različitih grana privrede.
"Mi smo spremni da pod vodstvom lidera dviju zemalja pozitivno sarađujemo s relevantnim institucijama u BiH i da unaprijedimo saradnju u svim oblastima, kao što su ekonomija, trgovina, infrastruktura i drugo", kazao je Shenfeng.
Dodao je i kako će ohrabriti kineska preduzeća da povećaju nabavku iz BiH, ali i da otvore svoje fabrike u BiH.
"Nadamo se da ćemo uz ove aktivnosti uspostaviti platforme za dalju saradnju i da ćemo na taj način doprinijeti i ekonomskom razvoju BiH, kao i kvaliteti života građana", poručio je dopredsjednik Kineskog vijeća za promociju međunarodne trgovine Zhang Shenfeng.
Na Mostarskom sajmu tradicionalno se predstavljaju privredni subjekti iz gotovo svih grana privrede, a ove godine prisutno je više od pedeset kineskih firmi, prvenstveno iz svijeta računarstva, informacijskih tehnologija, biotehnologije i energetike.
U sklopu sajma održavaju se i dvije podsajamske manifestacije - Sajam turizma i Sajam knjige i grafičke industrije, kao i brojne tematske konferencije, forumi i stručni skupovi.