Usporen rast
35

Kina nastavlja smanjivati kamatne stope s ciljem rješavanja ekonomskih problema

M. P.
Centralna banka smanjila stopu obavezne rezerve/Foto: Shutterstock
Centralna banka smanjila stopu obavezne rezerve/Foto: Shutterstock
Kina nastavlja da smanjuje kamatne stope na kredite dok vlasti pojačavaju napore da spriječe naglo usporavanje privrede.

Narodna banka Kine snizila je primarnu kamatnu stopu na jednogodišnji kredit za 10 baznih poena, na 3,7 posto, što je drugo smanjenje stope za mjesec dana. Decembarsko smanjenje bilo je prvi put da je centralna banka dotakla referentnu kamatnu stopu od aprila 2020. godine, kada je Kina bila u grčevima početka epidemije koronavirusa.

Centralna banka je također smanjila primarnu stopu na petogodišnje kredite za pet baznih poena na 4,6 posto, što je prvo smanjenje na tu stopu od aprila 2020. godine.

Kineska primarna kamatna stopa je stopa po kojoj komercijalne banke pozajmljuju svojim najboljim klijentima i služi kao referentna stopa za druge kredite. Rok dospijeća od godinu dana utiče na nove i neotplaćene kredite koji se moraju vratiti u kraćem vremenskom roku. Petogodišnji, u međuvremenu, obično služi kao referenca za hipoteke.

Odluka centralne banke da snizi obje stope posljednja je u nizu koraka koje je Kina poduzela kako bi olabavila monetarnu politiku, jer se vlasti bore sa sve dubljim padom na tržištu nekretnina i usporavanjem ekonomskog rasta.

Kineski BDP je porastao za 8,1 posto u 2021. godini, prema vladinim podacima objavljenim ranije ove sedmice, ali je tempo pao u posljednjem tromjesečju. Analitičari očekuju da bi se zemlja mogla još više boriti ove godine, budući da druga najveća svjetska ekonomija pokušava da spriječi izbijanje koronavirusa svojom strogom politikom nultog covida i dok se imovinska kriza nastavlja zahuktavati.

Čak je i kineski predsjednik Xi Jinping, koji inače javno ne komentariše ekonomsku politiku, pozvao zapadne centralne banke ranije ove sedmice da izbjegavaju prebrzo povećanje kamatnih stopa da bi se borili protiv inflacije, jer politika njegove zemlje ide u suprotnom smjeru.

Prije četvrtka, kineska centralna banka je već prilagođavala politiku. Ranije ove sedmice smanjili su važnu kamatnu stopu za finansijske institucije. Uz to što je prošlog mjeseca snizila primarnu kamatnu stopu na kredite, centralna banka je smanjila i stopu obavezne rezerve, koja određuje koliko gotovine banke moraju držati u rezervi.

Hongkonški indeks Hang Seng (HSI) ojačao je nakon smanjenja stope kineske centralne banke. Skočio je za više od 2 posto, a dionice tehnike i imovine izazvale su oštar rast. Shanghai Composite (SHCOMP) iz kontinentalne Kine također je ojačao. Japanski Nikkei (N225) i korejski Kospi (KOSPI) porasli su 1 i 0,5 posto.

Ciklus popuštanja u Kini je "u punom jeku", napisala je Sheana Yue, kineska ekonomistkinja za Capital Economics.

"Današnje smanjenje će se odmah prenijeti na neotplaćene poslovne kredite s promjenjivom kamatnom stopom i također bi trebalo dovesti do jeftinijih kredita za nove zajmoprimce s fiksnom kamatnom stopom", rekla je ona, napominjući da će hipoteke biti "malo jeftinije", što bi trebalo pomoći da se pojača potražnja za stambenim zgradama.

Yue kaže i kako očekuje da će u narednim mjesecima uslijediti dodatne mjere ublažavanja, te dodaje da je moguće da bi centralna banka mogla dodatno smanjiti jednogodišnju primarnu kamatnu stopu na kredite.

Sprečavanje kolapsa kineskog sektora nekretnina posebno je zabrinjavajuće u Kini. Kriza industrije počela je prije više od godinu dana kada je Peking počeo suzbijati prekomjerno zaduživanje investitora - potez koji je imao za cilj obuzdati njihovu visoku polugu i obuzdati odbjegle cijene nekretnina.

Problem je značajno eskalirao prošle jeseni kada je Evergrande, najzaduženiji kineski developer sa oko 300 milijardi dolara obaveza, počeo hitnije upozoravati na probleme s likvidnošću.

Analitičari su dugo bili zabrinuti da bi kolaps mogao izazvati veće rizike za kinesko tržište nekretnina, naštetiti vlasnicima kuća i širem finansijskom sistemu. Uprkos tome, najnovije mjere "nisu dovoljne za jačanje ekonomije", smatraju analitičari iz Nomure.