Košarac upoznat
12

Mesoprerađivači i proizvođači traže odgodu uvoza mesa u BiH dok se ne riješi izvoz viškova

FENA
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH su se u više navrata obraćala udruženja domaćih poljoprivrednih proizvođača sa zahtjevima za uvođenje privremenih mjera ograničenja uvoza mesa i mesnih prerađevina zbog pojave tržišnih viškova, što je posebno izraženo u aktuelnoj situaciji izazvanoj pandemijom koronavirusa

"Nakon što sam upoznat o posljednjim zahtjevima naših proizvođača i mesoprerađivača da se odgodi uvoz svježeg i smrznutog mesa u BiH dok se ne riješi pitanje izvoza nastalih viškova u proizvodnji, zatražio sam da nadležni sektori u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH naprave detaljnu analizu stanja, te da nam Uprava za indirektno oporezivanje BiH dostavi validne podatke o spoljnotrgovinskom prometu mesa i mesnih prerađevina", kazao je Košarac.

Izražava očekivanje da će naredne sedmice imati zvanične informacije nadležnih institucija, kako bi na osnovu egzaktnih podataka mogli ustanoviti šta je uzrokovalo poremećaj na domaćem tržištu i u skladu s tim Vijeću ministara BiH predložiti određena rješenja, usaglašena s nadležnim ministarstvima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Košarac je istakao da su zaštita domaće proizvodnje i poštivanje međunarodnih ugovora, čiji je potpisnik BiH, strateško opredjeljenje Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i definisana politika Vijeća ministara BiH.

"Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u skladu sa svojim nadležnostima, definiše i provodi politiku koja nije u suprotnosti sa važećim međunarodnim ugovorima o slobodnoj trgovini i sa jasno definisanim domaćim zakonodavstvom u ovoj oblasti. Rješenje predmetnog problema poljoprivrednih proizvođača iz BiH moramo tražiti oprezno, poštujući potpisane međunarodne ugovore, uz izuzetno odgovoran odnos prema domaćoj proizvodnji", naveo je Košarac.

Naglašava da Ministarstvo kontinuirano radi na uspostavljanju i obezbjeđivanju izvoza proizvoda biljnog i životinjskog porijekla u EU i na tržišta drugih zemalja, između ostalog, Ruske Federacije, Turske i Kine.

"Na postojeće izazove u izvozu proizvoda biljnog i animalnog porijekla najefikasnije možemo odgovoriti otvaranjem novih tržišta, što će ujedno biti perspektiva za razvoj i stabilizaciju stanja u ovom sektoru", poručio je.