"Međutim, mnogo je i onih koje posluju sa BiH ali nemaju registrovano pravno sjedište ovdje. Zapravo je naša procjena da su italijanske kompanije prisutne u Bosni i Hercegovini brojnije od registrovanih, dakle oko 100", naveo je Minasi.
Precizirao je da su italijanske kompanije koje su već prisutne ovdje aktivne u metaloprerađivačkoj, hemijskoj, tekstilnoj, obućarskoj, drvnoj, kućanskoj i građevinskoj industriji, proizvodnji namještaja, te u energetici, prehrambenom, bankarskom i finansijskom sektoru.
"Sveukupno gledano, svi sektori privrede su obuhvaćeni, te je broj zaposlenih u italijanskim kompanijama okvirno ne manji od 10.000. Ako tome dodamo i proizvedeni utjecaj na privredu, broj radnih mesta koja generišu italijanske investicije i trgovina sa Italijom je još veći", pojasnio je Minasi.
Dodao je da nedavni izbori u BiH i formiranje nove vlasti stvaraju mogućnost novih i neophodnih reformi u okviru pripajanja Evropskoj uniji.
"Kroz Forum želimo slušati o iskustvima italijanskih kompanija kako bismo shvatili kako poboljšati mogućnosti investiranja i kako otvarati nova radna mjesta, kako bi bio suzbijen ili čak preokrenut migracijski pritisak", rekao je Minasi.
Također, kazao je da će na forumu biti razgovarano i o tome kako poboljšati obučenost radnika i kako ih ohrabriti da ostanu, te da u isto vrijeme žele čuti prijedloge za te sektore iz političkog miljea i stvoriti priliku za razmjenu razmišljanja između kompanija i predstavnika vlasti.
"Još jedan važan aspekt je inteligentni razvoj infrastruktura i shvatiti kako se suočiti sa regulatornim reformama iz oblasti konkurencije, koje su neophodne za stvaranje novih mogućnosti za rast i investiranje za sve", potcrtao je Minasi.
Dodao je da bi zanimljiva opcija moglo biti proučavanje novih oblika investiranja u infrastrukturu, uz pružanje međunarodnih garancija za prodaju obveznica javnosti od strane lokalnih kompanija.
Prema podacima Ambasade, Italija je drugi komercijalni partner Bosne i Hercegovine s trgovinskom razmjenom od oko 1,5 milijardi eura godišnje.