Ugovorom je definisana najniža satnica koja sada iznosi 3,25 KM neto, dok će minimalna plata iznositi između 650 i 670 KM, plus topli obrok, prijevoz i druga davanja.
"Ovaj ugovor rezultat je visokog stepena saglasnosti koji smo imali sa predstavnicima Sindikata tokom pregovora. On je rezultat maksimalnih napora poslodavaca i sindikata. Očekujemo da i nadležne institucije vlasti daju svoj doprinos povećanju minimalne plate na način da smanje opterećenja na rad na maksimalno 30 posto, donesu odredbe o zakonu o dobiti kojim će se reinvestiranje osloboditi plaćanja poreza na dobit, te smanje i ukinu brojne parafiskalne namete koje su poslodavci obavezni plaćati", kazao je Džemal Hasković, predsjednik pregovaračkog tima u ime Udruženja poslodavaca.
Murat Škamo, predsjednik Sindikata, naglasio je značaj potpisivanje ugovora, tim više što je ovo prvi ugovor koji se potpisuje nakon 20 godina.
"Osim dogovorene satnice, koja je sada 3,25 KM neto, utvrđeni su i dodaci na platu i to za prekovremeni rad najmanje 20 posto od neto satnice, noćni rad najmanje 25 posto, rad na dan sedmičnog odmora najmanje 30 posto, te rad u dane praznika koji su po zakonu neradni najmanje 50 posto od neto sadnice", kazao je Škamo.
Direktor UPFBiH Mladen Pandurević izrazio je iznenađenje reakcijama rukovodstva Saveza samostalnih sindikata BiH u vezi sa određivanjem minimalne plate.
"Potpuno nam je nejasno ponašanje rukovodstva, čiji članovi danas potpisuju kolektivne ugovore, a već sutra izlaze sa novim, povećanim zahtjevima. Ne želimo da se teško uspostavljeno povjerenje poljulja te ih pozivamo da nastavimo saradnju u obostranom interesu", kazao je Pandurević.
Kolektivni ugovor zaključen je na period od godinu dana. Potpisanim Kolektivnim ugovorom regulišu se pitanja iz radnih odnosa i u vezi sa radnim odnosima, važenje Kolektivnog ugovora, način utvrđivanja plate i naknada plate, utvrđivanje najniže satnice i niže od najniže satnice, način i visina obračuna povećanja plate po osnovu otežanih uslova rada, naknada plate u slučaju smrti radnika i člana uže porodice, za vrijeme odsustva sa rada, za vrijeme bolesti radnika i u vrijeme rada na terenu.
Također se regulišu i način i visina utvrđivanja naknade za službena putovanja, uslove i visina naknade plate zbog odsustva sa radnog mjesta žene za vrijeme trudnoće u slučaju kad ne može biti raspoređena na druge poslove, pravo na otpremninu, uslovi za rad sindikata, postupak kolektivnog pregovaranja i načina mirnog rješavanja kolektivnih radnih sporova, postupak kolektivnog pregovaranja, zaključivanja i otkazivanja kolektivnog ugovora, te drugih pitanja od značaja za uređivanje odnosa između poslodavaca i radnika koja nisu ili nisu u cijelosti uređena Zakonom o radu i drugim propisima, odnosno, pitanja za koja je Zakon predvidio da će biti uređena kolektivnim ugovorom.
Potpisani Kolektivni ugovor će se početi primjenjivati dan nakon objavljivanja u Službenim novinama.