Marže na račun građana
295

Naša anketa pokazuje da bi se ogroman broj građana odazvao bojkotu trgovina zbog visokih cijena

Piše: D. Be.
Ilustracija: Shutterstock/Klix.ba
Ilustracija: Shutterstock/Klix.ba
Bojkot trgovina u Hrvatskoj naveo je i bh. online zajednicu na razmišljanje o istom građanskom buntu u našoj državi zbog visokih cijena životnih namirnica.

U tekstu koji smo objavili jutros, a koji govori po podacima Porezne uprave Hrvatske i padu prometa u trgovinama, pitali smo naše čitatelje da li bi se odazvali bojkotu trgovina u Bosni i Hercegovini s ciljem smanjenja marži trgovaca odnosno sniženja cijena proizvoda u maloprodajnim objektima.

U anketi koja je objavljena u subotu u 9:30 sati, do 19:30 glasalo je više od 8.600 naših čitatelja, a rezultati kažu da 93,79 posto podržava bojkot, 4,11 posto je protiv, a 2,1 posto je neodlučno.

Cijene namirnica i usluga u BiH mjesecima enormno rastu, a što ne prati i rast radničkih plata zbog čega se srozava ionako loš životni standard brojnih građana Bosne i Hercegovine.

Savez samostalnih sindikata BiH objavio je da sindikalna potrošačka korpa koju su izračunali za decembar 2024. iznosila 3.114,95 KM. Prosječna plata u Federaciji BiH za oktobar 2024. godine je iznosila 1.415 KM, a minimalna je bila 619 KM. Treba istaći da je uredbom federalne vlade minimalac od 1. januara povećan na 1.000 KM.

Dakle, pokrivenost potrošačke korpe prosječnom platom iznosio je 45,43 posto, a pokrivenost minimalnom platom (619 KM) 19,87 posto.

Prilikom izrade Sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH, te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednješkolskom, a drugo u uzrastu osnovca.

Samu potrošačku korpu čine sljedeće kategrorije: prehrana (43,93 posto), stanovanje i komunalne usluge (14,20 posto), higijena i održavanje zdravlja (9,19 posto), obrazovanje i kultura (10,27 posto), odjeća i obuća (11,56 posto), prevoz (4,43 posto) i održavanje domaćinstva (6,42 posto). U kategoriji prehrana korištene su cijene iz tri trgovačka centra za 86 artikala.

Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine je ranije ove sedmice, tokom gostovanja u emisiji Polis TVSA izjavio da nije nemoguće da se taj bojkot dogodi u Bosni i Hercegovini.

"Generalno na Balkanu, neke pojave u određenim zemljama se prelijevaju iz jedne u drugu zemlju. Ne bi me iznenadilo da se takva vrsta bojkota, akcija iz Hrvatske, dogodi kod nas. Ono što trebamo imati u vidu jeste da je prijavljena dobit poslodavaca 2023. iznosila 5,7 milijardi KM, a 2024. je dosegla šest milijardi KM. Poslodavci su uspijevali ostvariti tu dobit, naravno s platom od 619 KM (koliko je iznosio minimalac u Federaciji Bosne i Hercegovina)", naveo je Kečo.

Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, cijene u novembru 2024. bile su više za 1,5 posto u odnosu na isti mjesec 2023. Ukupna stopa inflacije je niža od dva posto, što je znatno niže od ne tako davno dvocifrene stope kao galopirajuće inflacije.

Međutim, iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) su prošle godine ukazali da je rast cijena hrane i energije u Bosni i Hercegovini uporniji u odnosu na rast cijena ostalih proizvoda i usluga.