Njemačka razmatra povlačenje 1.200 tona zlata koje čuva u SAD-u

Desetljećima je Berlin čuvao 1.200 tona svojih čuvenih zlatnih rezervi, drugih najvećih na planeti nakon američkih, u trezoru duboko pod zemljom u američkoj Upravi federalnih rezervi na Manhattanu.
Sada su visoki dužnosnici konzervativne stranke Kršćansko-demokratska unija (CDU), koja bi trebala voditi sljedeću njemačku vladu, raspravljali o njenom uklanjanju iz New Yorka zbog zabrinutosti da Washington više nije pouzdan partner, izvijestio je list Bild.
"Naravno, ponovno se postavilo to pitanje”, rekao je za Bild Marco Wanderwitz, bivši ministar u njemačkoj vladi koji je ove godine prepustio mjesto CDU-a u Bundestagu.
Wanderwitz se dugo zalagao za politiku koja bi njemačkim dužnosnicima omogućila redovnu provjeru zlata, ili za njegovo potpuno povlačenje.
Prethodno je lobirao da posjeti zlatne rezerve i lično ih pregleda, no njegov je zahtjev 2012. odbijen.
Njemačko bogatstvo stečeno je nakon Drugog svjetskog rata, kada je izvoz porastao što je rezultiralo velikim trgovinskim suficitom s drugim nacijama.
Ti su se viškovi pretvarali u zlato prema sustavu Bretton Woodsa.
Markus Ferber, zastupnik CDU-a u Evropskom parlamentu, rekao je da je i on za to da se njemačkim dužnosnicima dopusti lični pregled poluga.
"Zahtijevam redovne provjere njemačkih zlatnih rezervi. Službeni predstavnici Bundesbanke moraju lično prebrojati poluge i dokumentovati svoje rezultate", rekao je.
Oba političara razgovarala su s Bildom prije nego što je Trump ove sedmice nametnuo sveobuhvatne carine Evropskoj uniji, što je možda dodatno očvrsnulo njihovu poziciju.
Procijenjena vrijednost njemačkih rezervi Manhattan je 113 milijardi eura i čini 30 posto zlatnih rezervi zemlje u svijetu.
Prije krize s Trumpovom administracijom, čuvanje zlata u američkom trezoru smatralo se razumnom mjerom jer je omogućavalo pristup dolarskoj likvidnosti, ako zatreba u ozbiljnoj krizi.
Michael Jäger, član Udruge poreznih obveznika Evrope, rekao je da bi bilo bolje "sve njemačke zlatne rezerve dovesti u Frankfurt ili barem u Evropu što je prije moguće".
Bild se obratio Bundesbanku za komentar o prijedlogu preseljenja zlata u Frankfurt, gdje se nalazi oko polovica njemačkih rezervi. Daljnjih 13 posto zlatnih rezervi nalazi se u Londonu.
Bundesbank je rekla da "apsolutno nema sumnje da u Federalnim rezervama u New Yorku imamo pouzdanog partnera u pohranjivanju naših zlatnih rezervi".
Rezerve zlata nisu jedino područje u kojem Njemačka želi postati neovisnija. Nakon pobjede na izborima u februaru, Friedrich Merz, čelnik CDU-a, najavio je historijsku reformu zaduživanja koja bi mogla otključati neograničenu potrošnju budžeta za odbranu.
Reforme će učiniti odbrambene projekte u vrijednosti od 1 posto BDP-a izuzetim od dužničke kočnice, a kombiniraju se s infrastrukturnim fondom od 500 milijardi eura za popravak raspadajućih njemačkih cesta, željeznica i javnih usluga.
Cilj je učiniti Bundeswehr, njemačku vojsku, vjerodostojnom silom evropske sigurnosti, kao i pomoći ostatku Evrope da se ponovno naoruža i prekine svoju ovisnost o američkom oružju i trupama.