Nove američke sankcije Rusiji bi mogle imati velike posljedice po globalno tržište nafte
Uprkos sankcijama, IEA predviđa višak na tržištu nafte u 2025. godine, jer se očekuje da će rast proizvodnje u zemljama koje nisu članice OPEC+ nadmašiti umjereni rast globalne potražnje.
Nove američke sankcije Rusiji i Iranu usmjerene su na kompanije koje upravljaju s više od trećine izvoza nafte iz tih zemalja 2024. godine. Međutim, IEA još nije uključila učinak tih mjera u svoje prognoze.
"Zadržavamo naše prognoze opskrbe za obje zemlje dok puni učinak sankcija ne postane očitiji, ali nove mjere mogle bi dovesti do pooštravanja bilance sirove nafte i proizvoda", stoji u izvještaju.
Najava sankcija i vjerovatnost smanjenja ponude potaknule su cijene nafte naviše. Terminskim ugovorima za naftu Brent u ponedjeljak, 13. januara, trgovalo se po približno 81 dolar po barelu, što je povećanje od osam posto od početka godine.
Ovaj put, IEA je zauzela oprezniji stav o utjecaju sankcija na ruske zalihe nafte u poređenju s martom 2022. godine, kada je predvidjela smanjenje od tri miliona barela dnevno, prognoza koja se nije ostvarila i kasnije je revidirana.
IEA je također prilagodila svoje prognoze potražnje. Očekuje se da će globalna potražnja za naftom porasti za 1,05 miliona barela dnevno u 2025. (što je pad u odnosu na prethodnu procjenu od 1,1 milion), dok je prognoza za 2024. revidirana prema gore na 940.000 barela dnevno.
Očekuje se da će privredni i izazovi u Kini, drugom najvećem potrošaču nafte u svijetu, i sve veća popularnost električnih vozila ograničiti rast potražnje za naftom u zemlji 2025. godine.