Novi udarac ruskim privrednicima: Kinezi ne žele njihove "prljave" juane
U Rusiji postoje dvije vrste kineske valute. Jedna je "čisti" juan koji se kupuje u inostranstvu, a druga je "prljavi" juan koji se kupuje u Rusiji. Upravo je "prljavi" juan onaj koji postaje teret.
Nakon što su Sjedinjene Američke Države 12. juna ove godine sankcionirale Moskovsku berzu i azijske podružnice najvećih banaka, broj kineskih banaka koje su spremne da prihvate novac iz Rusije se naglo smanjio. Banka VTB Šangaj, koja je također od juna pod sankcijama, suočila s ozbiljnim problemima u transferu juana na račun klijenata u Kini.
To je za posljedicu imalo skoro potpuni prestanak direktnih plaćanja iz Rusije u Kinu u juanima, a ranije su ta plaćanja bila značajna. Povećava se i broj agenata koji odbijaju posredovati u transferu juana. Na početku su njihove usluge bile jako tražene, uprkos tome što je to značilo povećanje poslovnih troškova. Sada agenti žele raditi samo s "čistim" juanom.
Jedan kineski dobavljač se požalio da su agenti spremni primiti rublje i sami ih konvertovati u "čiste" juane, ali da je i to veoma skupo. U Kini je malo onih koji su spremni prihvatiti same rublje, piše list Moscow Times.