Obnovljen naftni terminal u Živinicama, FBiH ispunjava uslove Energetske zajednice
Naftni terminal u Živinicama djeluje u sklopu Privrednog društva "Operator-Terminali Federacije", a u svom obnovljenom izdanju sastavljen je od spremnika za skladištenje tečnih naftnih drivata kapaciteta 5.900 kubnih metara.
U okviru prve faze rekonstrukcije izgrađeni su i novi objekti za dopremu i otpremu goriva drumskim i željezničkim putem, zatim novi cjevovodni te mjerno-regulacijski, sigurnosni, odvodni i protupožarni sistem s pripadajućom infrastrukturom.
"Ovo je dan D za Terminale Federacije BiH, jer je završena izrada prve faze terminala u Živinicama s gabaritima od šest miliona litara. Očekujemo da ćemo do 2023. godine, shodno evropskoj direktivi, ispuniti sve ono što se od nas očekuje", kazao je direktor Privrednog društva "Operator-Terminali Federacije" Hermedin Zornić, naglasivši da bi druga faza projekta u Živinicama trebala koštati 13 miliona KM.
Predviđeno je da u obnovljenom naftnom terminalu u Živinicama radi od 35 do 40 osoba, a ovaj projekt je od velikog značaja i za cjelokupnu lokalnu zajednicu. Tamošnja Gradska uprava bila je zadužena za osiguranje kompletne dokumentacije koja je bila neophodna za realizaciju rekonstrukcije postrojenja.
"Ovo je jedan megaprojekt za Bosnu i Hercegovinu u cijelosti. Iz Živinica je danas otišao jedan veoma jak signal koji pokazuje jačanje naše države u cijelosti. Posebno nas raduje što će u ovom terminalu uslijediti i nova zapošljavanja", kazao je gradonačelnik Živinica Samir Kamenjaković.
Cilj terminala je osiguravanje dovoljnih količina nafte i ostalih naftnih derivata za stabilno i sigurno snabdijevanje industrije i ostalih potrošača u periodu energetskih incidenata.
Jedan od zahtijeva koje je Energetska zajednica postavila pred Federaciju BiH je osiguravanje naftnih rezervi za 90 dana, a ovaj bh. entitet zahtjev će u cijelosti moći ispuniti nakon obnove nadzemnih spremnika u Blažuju, Mostaru i Bihaću. Tada će uz terminal u Živinicama ukupni kapacitet Terminala Federacije iznositi okvirno 200.000 kubnih metara.
"Jedan od devet žutih kartona koje smo dobili jeste ispunjavanje 90-dnevnih naftnih zaliha. Danas smo na korak do ispunjenja tog zahtjeva, a od uprave i Nadzornog odbora Terminala FBiH zahtijevamo da se naredne godine u isto vrijeme sastanemo na lokalitetu Blažuja te otvorimo prvu fazu projekta za koju pripremamo dokumentaciju. Također, u 2021. želimo završiti prvu fazu u Bihaću za koju imamo sredstva, a potom se vraćamo u Živinice na drugu fazu te onda odlazimo u Bihać", rekao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić.
Kada je riječ o istraživanju i eksploataciji nafte i plina na prostoru Federacije BiH, Džindić je istakao da su za blokove u Orašju, Odžaku, Tuzli i lokalitetu Dinaridi već objavljeni oglasi za prijavu kandidata, a koji će biti zatvoreni sredinom maja ove godine.