Pompezno najavljeno
75

Osam godina od početka projekta Buroj Ozone, na mjestu izgradnje nema gotovo ništa

F. H.
Nekolicina poluzavršenih kuća je jedino što se vidi od pompezno najavljenog projekta izgradnje turističkog grada Buroj Ozone 2016. godine u općini Trnovo na Bjelašnici. Od projekta čijem pokretanju je prisustvovao tadašnji politički vrh, sada mnogi peru ruke.

Videoreporter portala Klix.ba je posjetio lokaciju na kojoj se trebao nalaziti najveći turistički grad u jugoistočnoj Evropi i čija je izgradnja počela 2016. godine.

Vrijednost projekta je trebala da u početnom ulaganju bude 930 miliona eura, a čitav kompleks je trebao da vrijedi četiri milijarde KM. Poređenja radi, nedavno usvojeni budžet Bosne i Hercegovine za 2024. godinu iznosi 1.355.400.000 KM.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Na snimku kojeg je napravio vidi se desetak poluzavršenih kuća, a od grandiozno najavljenih hotela, apartmana, bolnice, bazena, sportskih terena, šetnica i mnogih drugih sadržaj nema ni traga ni temelja.

Posljednji dan 2021. godine investitori na čelu sa Ismail Ahmadom su posjetili Vanjskotrgovinsku komoru BiH gdje ih je dočekao predsjednik Ahmet Egrlić.

"Prikupljena je sva potrebna dokumentacija, pribavljenje su sve urbanističke dozvole, dovedena je infrastruktura, struja, voda, gas i pristupni putevi na gradilištu, čime su stvoreni svi preduslovi za nastavak gradnje i finaliziranje projekta", istakao je Ahmad tada.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Ipak, dvije i po godine nakon ovog sastanka i stvorenih preduslova na projektu se nije promijenilo bilo šta što je vidljivo golim okom.

Na upit portala Klix.ba Vanjskotrgovinskoj komori, iz Komore su odgovorili da nakon ovog sastanka nije bilo poslovnih sastanaka niti kontakata s ovom kompanijom.

"Sastanak je inicirao Buroj Ozone kako bi predstavili projekt. Ova kompanija je jedna od mnogobrojnih inozemnih kompanija koje traže prijem u Komori, i u tom smislu je sastanak i objavljen. Investitori nisu obavezni da izvještavaju Komoru o procesu i statusu investicionog projekta, pa nemamo nikakve informacije", naveli su iz VTK BiH.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Iz općine Trnovo su bili skromniji na odgovoru i uputili su da se na sva pitanja vezano za realizaciju ovoga projekta obrati kompaniji Buroj Ozone. Do trenutka zaključenja teksta iz Buroj Ozone-a nije odgovoreno na upit vezano za status projekta.

Osam godina poslije, od projekta Buroj Ozone nema gotovo ništa, samo još kameni spavači koji stoljećima prkosno svjedoče o ljudima i vremenu ostaju da budu svjedoci i vremenu "investicija".