Intervencija države
46

Poljska prodaje maslac iz svojih rezervi: Za sve je kriva inflacija

Piše: B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Poljska je odlučila prodati 1.100 tona rezervi smrznutog maslaca, a kako bi ublažila rast cijena ove namirnice. Nadležni su saopćili da je nedostatak mlijeka uzrok rasta cijena maslaca širom svijeta.

Ukazali su da će maslac u blokovima od 25 kilograma prodavati privrednim subjektima, i to po cijeni od 28,38 zlota (13 KM) po kilogramu. Navedena cijena je znatno niža od cijene u jednom od najvećih lanaca supermarketa u Poljskoj Biedronki.

Naime, cijene maslaca u spomenutom supermarketu, ovisno o proizvođaču, kreću se od 39,90 do 49,95 zlota (od 18,50 do 23 KM) po kilogramu. Međutim, s obzirom na to da će se rezerve smrznutog maslaca prodavati na aukciji, njegova cijena bi mogla biti viša od istaknute.

Nije neuobičajeno da države hranu iz svojih rezervi koriste za povećanje ponude hrane na tržištu i snižavanje cijena hrane. Uglavnom se prave rezerve stranih valuta, nafte ili zlata, ali pojedine zemlje prave zalihe proizvoda koje smatraju važnima u ishrani svog stanovništva. Primjera radi, Kina je posljednjih godina pravila zalihe svinjskog mesa dok je Kanada imala zalihe javorovog sirupa.

Vrlo visoka cijena maslaca je postala simbol inflacije u Poljskoj. Rafal Trzaskowski, predsjednički kandidat vladajuće stranke premijera Donalda Tuska, optužio je centralnu banku za loše upravljanje inflacijom.

Čelnik vodeće opozicione desničarske stranke Pravo i pravda Jaroslaw Kaczynski je ranije ovaj mjesec na društvenoj mreži X objavio fotografiju na kojoj se vidi maslac u sefu, kako bi simbolično istakao koliko je ova namirnica skupa.

Inflacija u Poljskoj je prošli mjesec iznosila 3,9 posto, što je značajno više od ekvivalentne stope inflacije u Evropskoj uniji. Cijene u ovoj zemlji su prošli mjesec porasle za 4,7 posto. Vrhunac inflacije je bio u februaru prošle godine, kada je iznosila 18,4 posto.

Prema podacima Evropske komisije, cijene maslaca u EU su ove godine porasle za 44 posto. Indeks cijena mliječnih proizvoda, koji utvrđuju Ujedinjene nacije, prošli mjesec je bio veći za 20 posto u odnosu na prethodnu godinu. Cijene maslaca širom svijeta rastu 14. mjesec zaredom, i to zbog velike potražnje i "skromnih" zaliha, piše CNN.