Posljedice pandemije evidentne u EU i SAD-u: Zabilježen historijski privredni pad
US News piše da je Eurostat u izvještaju za prvi kvartal 2020. gdoine predvidio privredni pad u Evropskoj uniji od 3,5 posto, a u eurozoni od 3,8 posto, što je zapravo najveći pad, kako su naveli od početka ove statistike 1995. godine.
Evropska centralna banka pojačava svoje mjere kako bi privredu zaustavila od rekordnog pada, uzrokovanog blokadama poslovanja zbog pandemije, nastojeći ponuditi bankama jeftine kredite u nadi da će se moći spasiti iz dublje krize.
Ideja je podržati banke kako bi one mogle nastaviti kreditirati preduzeća, podržavajući na taj način ekonomiju koja je već pretrpjela veliki pad.
Eurostat je tkođer iznio podatke da je nezaposlenost u Evropi neznatno porasla, čak i usljed masovnih obustava rada. Broj nezaposlenih porastao je na 7,4 posto u martu sa 7,3 posto u februaru. Milioni radnika dobijaju naknade od Vlada i riječ je o onima za koje su kompanije pristale da ih ne otpuste.
Eurostat navodi i to da će se u prvom kvartalu 2020. godine, u zemljama koje koriste zajedničku valutu euro, BDP smanjiti za 3,8 procenta u odnosu na prethodni kvartal.
Za isti period na nivou EU-a predviđa se privredni pad od 3,5 posto BDP-a.
Istovremeno, Američki biro za ekonomske analize naveo je da BDP u SAD-u u prva tri mjeseca 2020. godine bilježi prve negativne rezultate od 2014. godine.
Nezaposlenost u SAD-u porasla je na 4,4 posto u martu sa 3,5 posto u februaru. Prvi zahtjevi za naknade za nezaposlene porasli su u SAD-u jer je tokom prve tri sedmice aprila apliciralo 26 miliona ljudi.
Pad BDP-a u SAD-u u prvom kvartalu 2020. godine procjenjuje se na minus 4,8 posto.
Riječ je o najznačajnijem padu američke privrede zabilježenom još od recesije 2008. godine.