Ugovori na dva mjeseca
48

Poslodavci ponovo upozorili: Ako nam povećaju cijenu struje, posljedice će osjetiti građani

M. P.
Ovo je pravno nasilje nad privredom, poručio je Smailbegović (Foto: T. S./Klix.ba)
Ovo je pravno nasilje nad privredom, poručio je Smailbegović (Foto: T. S./Klix.ba)
Poslodavci iz Federacije BiH upozorili su kako su brojne kompanije dobile ugovore od Elektroprivrede BiH za rezervno snabdijevanje električnom energijom na 60 dana, čija je cijena i do šest puta viša od prošlogodišnje.

Kako je istakao Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, to im predstavlja veliki problem i krši dogovor i dopunjeni Zakon o električnoj energiji, kojim je povećanje cijene električne energije ograničeno na 20 posto.

"Ovo što se dešava je neprihvatljivo, mi smo to nazvali pravnim nasiljem, ovo više nema nikakvog smisla. Imamo i komentare da je ovo državni udar Elektroprivrede BiH prema privredi. Naš fokus je okrenut prema Vladi FBiH, oni to moraju dovesti do kraja. Neke firme zbog ovoga već planiraju otpuštati radnike, zatvarati pogone. Nama nije cilj da ugrozimo poslovanje Elektroprivrede BiH, ali ne damo ni da nam se radi onako kako ko hoće", kazao je Smailbegović.

Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba

On kaže i kako nije problem šest dana januara, dok Odluka nije stupila na snagu, ali kako ima informaciju da će novi ugovori biti puni iznenađenja koja će u velikoj mjeri donijeti štetu privrednicima.

"Zakon poznaje kategoriju rezervnog snabdijevanja u izuzetnim slučajevima, ako neka firma propadne, ali niko od ovih kompanija u posljednjih 10-15 godina nije bio na rezervnom snabdijevanju. To se koristi u posebnim situacijama, to je pravno nasilje. Ovo sada što nude je povećanje od 500-600 posto, što znači da ko je plaćao struju 60.000 KM, sada bi morao plaćati 300.000 KM mjesečno", istakao je Smailbegović.

Pedesetak je firmi, dodaje, kojima je ugovor istekao prije Nove godine i koje su morale potpisati ugovore još u 2021. i to im nije problem, platili su cijene koje su u tim ugovorima imali, ali traže da novi ugovori ne predviđaju povećanje veće od 20 posto, kako je i određeno dopunjenim Zakonom o električnoj energiji.

Mustafa Uzunalić (Foto: T. S./Klix.ba)
Mustafa Uzunalić (Foto: T. S./Klix.ba)

Mustafa Uzunalić, direktor firme IGM iz Visokog, kazao je kako je njegova firma dobila ugovor o rezervnom snabdijevanju u kojem je cijena električne energije pet puta viša od dosadašnje, a ugovor je samo na 60 dana.

"Ova dva mjeseca bi to bilo takozvano rezervno snabdijevanje po pet puta višoj cijeni. Rečeno nam je i da, ukoliko ne potpišemo taj ugovor u roku od tri dana, mogu nas isključiti. Primjera radi, da bismo isključili peć u našoj firmi, potrebno nam je 10-12 dana, a da bismo je pokrenuli isto toliko. Ne možemo se tim igrati. Ovo je početak godine, usvojili smo godišnje planove i sada dobijamo bombu od Elektroprivrede BiH i još traže da se izjasnimo u roku od tri dana", kaže Uzunalić.

Privrednici traže da Vlada FBiH hitno reaguje, da se poštuje zakon koji je donesen kako ne bi ispaštala privreda.

Zoran Gazibarić, privrednik iz Nove Bile, smatra kako vlast želi uspješno iskoristiti poslovanje koje je privreda u proteklom periodu imala, umjesto da stimulišu privredu da ostvare još veći uspjeh u ovoj godini.

Zoran Gazibarić (Foto: T. S./Klix.ba)
Zoran Gazibarić (Foto: T. S./Klix.ba)

"Opasno se igraju s privredom Federacije BiH. Ukoliko istraju u ovome i ako bi privrednici morali plaćati ovako visoke cijene, to bi sigurno osjetili i građani BiH. Naime, izvoznici te cijene ne bi mogli ukalkulisati u izvozne cijene, već bi mijenjali cijene na bh. tržištu", poručio je Gazibarić.