Lista najuspješnijih
72

Priznanje "Zvijezde pozitivnog utjecaja" od Deloittea dobile i tri kompanije iz BiH

M. P.
Tri IT kompanije dobitnice su priznanja
Tri IT kompanije dobitnice su priznanja
Sa skoro 450 aplikacija, ovogodišnja Technology Fast 50 ranking lista koju je sastavio Deloitte Centralna Evropa, najkonkurentnija je u 22-godišnjoj historiji inicijative, koja koristi procentualni rast prihoda za rangiranje 50 najbrže rastućih privatnih ili javnih tehnoloških kompanija u regiji.

Prema riječima Jareka Skvrne, predsjednika uprave Deloittea Centralna Evropa, ovo je bila rekordna godina na nekoliko načina.

"Ne samo da smo zaprimili prijava više nego ikad prije, nego je prosječna stopa rasta kompanija na takmičenju, na temelju prihoda zabilježenih između 2017. i 2020. godine, također najveća ikad ostvarena i iznosi 2,278 posto (u odnosu na 1,460 posto u 2020. godini). Dodatno, nevjerojatna stopa rasta od 39,432 posto koju je ostvarila kompanija na vrhu ljestvice – češki pionir Fintecha FTMO – također je najbrži rast prihoda koji je zabilježila neka kompanija u cijeloj historiji rangiranja", kazao je Skvrne.

Nir Chinsky, direktor Google Cloud CEE & Africa, istakao je kako je posljednja decenija bila izvanredna za kompanije Centralne Evrope.

"Prije nešto više od 10 godina zajednička vrijednost kompanija Centralne Evrope iznosila je oko 10 milijardi američkih dolara. Danas ta vrijednost iznosi 186 milijardi, gotovo 20 puta više. Za mene, to dovoljno govori o novom samopouzdanju i odlučnosti kompanija koje vuku i pokreću rast poslovanja u našoj regiji, od kojih su mnoge već usmjerene i na istinski globalni rast. To mi govori nešto iznimno važno, a to je da tržište Centralne Evrope danas privlači kapital iz cijelog svijeta, a ne samo iz lokalnih izvora. To znači da taj dio Evrope danas ima potencijal postati kolijevka najvrednijih evropskih kompanija. To je jedan od razloga zašto je Google Cloud toliko ponosan što je partner ovogodišnjeg Deloitteovog takmičenja 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija Centralne Evrope. Ovo je temeljno važna inicijativa koja pomaže mladim kompanijama da dođu do sljedećeg nivoa uspjeha", poručio je Chinsky.

Muhamed Semić, voditelj odjela za konsalting i savjetovanje povezano s upravljanjem rizicima Deloitteovog ureda u Bosni i Hercegovini i voditelj Fast 50 programa u Bosni i Hercegovini, kaže kako je jasno da je tehnologija, koja neprestano napreduje, najvažniji pokretač budućih uspjeha: poboljšanja kvalitete, povećanja efikasnosti, jednostavnosti izvedbe i podrške održivosti.

"Iz tog razloga, mi kao Deloitte svake godine dajemo punu pažnju ovom važnom regionalnom takmičenju. Također, posebno nam je drago vidjeti kompanije iz Bosne i Hercegovina koje su svojim izvanrednim doprinosom zaslužile da se nađu na ovogodišnjoj listi Zvijezde pozitivnog utjecaja", poručio je.

Na ovogodišnjem 22. izdanju Deloitteovog takmičenja 50 najbrže rastućih tehnoloških kompanija Centralne Evrope, kompanije iz 9 država ostvarile su plasman na glavnom takmičenju, gdje su najuspješnije bile Češka sa 19 kompanija i Poljska sa 16 plasiranih kompanija. Slijede Slovačka sa 5, Hrvatska sa 4, Bugarska sa 2 te Albanija, Estonija, Litvanija i Slovenija sa po jednom plasiranom kompanijom.

I ove godine na ljestvici dominiraju softverske kompanije s 33 plasmana, a prate ih predstavnici drugih sektora: hardver (5); mediji i zabava (4); fintech (3); zdravstvo i životne nauke (3) te komunikacije (2).

"Uprkos dominaciji softverskih kompanija na Fast 50 takmičenju kao cjelini, tu su i dvije fintech kompanije u prvih 10, uključujući ukupnog pobjednika, kao i dvije iz sektora zdravstvo i životne nauke. Osim toga, 33 softverske kompanije pokrivaju širok spektar različitih usluga i područja djelovanja. To samo dokazuje raspon i dubinu vrhunske izvrsnosti u svim sektorima, zemljama i industrijama", kaže Semić.

Češka fintech kompanija FTMO, koja je porušila sve dosadašnje rekorde na samom vrhu ljestvice kategorije 50 najbrže rastućih, razvila je jedinstvenu obrazovnu platformu koja trgovcima na finansijskim tržištima omogućava upravljanje rizicima i disciplinovano trgovanje kako bi usvojili najbolju praksu, izbjegli pogreške te smanjili otpad.

Takmičenje ima jednu posebnu kategoriju, a to je Zvijezde pozitivnog utjecaja. Riječ je o posebnoj kategoriji u kojoj se priznaju kompanije koja uspješno povežu izvrsne proizvode/usluge s pozitivnim efektom na barem jedno od sljedećih područja: društvo, poslovanje, inovativnost, okoliš i raznolikost.

Iz Bosne i Hercegovine su se ove godine u kategoriji Zvijezde pozitivnog utjecaja našle tri kompanije: Symphony, ZenDev i Telemax.