Profesor ekonomije: Trump je koristio pogrešnu formulu, šta bi uradio s dolarima koje su toliko naštampali

Istakao je da su u Srbiji bili u šoku nakon Trumpove odluke jer znaju da ova zemlja ima deficit u trgovini sa Sjedinjenim Američkim Državama.
"No, kada je ova formula (za izračun carina) obznanjena, Srbija je dobila carinu od 10+37 posto, što je više i od Kine u ovim recipročnim carinama. Pogledali smo zašto je to tako i vidjeli smo da mi prema američkim podacima imamo suficit od 600 miliona dolara, a mi zapravo imamo deficit od 60 miliona dolara. Ti podaci su totalno neusklađeni", ukazao je u gostovanju na Al Jazeeri Balkans.
Osvrnuo se na to zašto su ovi podaci neusklađeni i zašto je Trumpova formula neadekvatna u globaliziranoj ekonomiji.
"Neusklađeni su zbog toga što Trump zasniva svoju analizu na klasičnoj analizi vanjske trgovine. Dakle, uzima podatke o carinama, uvozu i izvozu, porijeklu itd. No, znate da živimo u globaliziranom svijetu. Veliki deficit koji Kina proizvodi u trgovini sa SAD-om je uzrokovan američkim kompanijama koje iz Kine izvoze u Ameriku. To pokazuje i nova statistika koja u obzir uzima vanjsku trgovinu s dodatnom vrijednošću. Ako su htjeli uraditi podrobniju analizu, onda su morali uraditi tu vrstu statistike", konstatovao je.
Prema Bijelićevim riječima, kada se primijeni ta vrsta statistike, vidi se da su mnogi ti deficiti koje ima Amerika zapravo suficiti zato što američke kompanije proizvode u drugim dijelovima svijeta.
Komentarisao je i Trumpovo nastojanje da američke deficite ukloni time što će druge države primorati da više kupuju od SAD-a.
"Trump pokušava izbrisati te deficite - da mi više kupujemo od Amerike, a ne oni od nas. Amerika je cijeli svoj život gradila sistem dolara kao svjetske valute. Dakle, ona izvozi dolar. Ona je nama izvozila dolare, a mi smo njoj davali robu. Dolare smo čuvali jer su naše valute bile nestabilne. Šta bi bilo kada bi svi ti dolari krenuli odavde i kako bi tu ponudu dolara amortizovali u Americi jer su naštampali toliko dolara ne da zadovolje domaće potrebe, nego i međunarodne potrebe. Da li bi to dovelo do sloma finansijskog sistema", upozorio je profesor Bijelić.
Smatra da je ovo jedan globalni poremećaj i definitivno je da je globalni sistem narušen.