Proizvođači soka od narandže razmatraju korištenje drugog voća: "Nikada nismo vidjeli nešto slično"
Drveće narandže u Brazilu je pogođeno ozelenjavanjem citrusa, što je neizlječiva bolesti koja se pojavila poslije toplotnog udara i suše iz druge polovine prošle godine koja je bila ključna za cvjetanje.
Očekivani loš urod u Brazilu, iz kojeg se izvozi 70 posto narandže namijenjene za proizvodnju soka, bit će treći loš globalni urod zaredom. Kao i Brazil, i Floridu u SAD-u je pogodila serija uragana i ozelenjavanje citrusa koje šire insekti koji sisaju sok iz voćke.
Niz loših berbi utječe na sposobnost proizvođača da prebrode trenutne poteškoće u proizvodnji soka od narandže. To se prvenstveno odnosi na mogućnost miješanja novog uroda sa smrznutim sokom čiji je vijek trajanja obično dvije godine.
"Ovo je krizna situacija. Nikada nismo vidjeli ništa slično, čak ni za vrijeme velikih mrazova i velikih uragana", izjavio je za poslovni list Financial Times predsjednik Međunarodne asocijacije za sokove od voća i povrća (IFU) Kees Cools.
Iz IFU-a su saopćili da razmatraju da zatraže od Ujedinjenih nacija da preispita postojeće propise o hrani kako bi sok od narandže mogao sadržavati i druge citruse, kao i da se propisi promijene u samim državama.
Viši analitičar za tržište pića u nizozemskoj finansijskoj kompaniji Rabobank Franocis Sonneville je ukazao da je potražnja za sokom od narandže smanjena za petinu u odnosu na prošlu godinu. Kao razlog za to je istakao poskupljenje ovog napitka i promjene potrošačkih navika.
"Globalna industrija soka od narandže je u krizi. Industrija u Floridi je skoro nestala, a brazilski uzgajivači su pogođeni biljnim bolestima, rastućim troškovima i nepovoljnim uslovima uzgoja, ostavljajući globalne zalihe soka od narandže na najnižem nivou u posljednjih nekoliko decenija", naglasio je Sonneville.
Smatra da će proizvođači morati praviti sok nižeg kvaliteta, praviti sokove miješane s drugim voćem, kao što su jabuke, mango ili grožđe, ili će morati povećati cijene soka od narandže. Ne misli da se narandže mogu zamijeniti mandarinama jer bi to značilo nove troškove u transportu do prerađivača.
Prema riječima Sonnevillea, problemi će se nastaviti jer je potrebno mnogo vremena za nove zasade narandže. Farmeri u međuvremenu razmatraju druge opcije usljed smanjenja potražnje, piše list Guardian.