Proizvodnja struje upotrebom nuklearne energije podijelila koalicione partnere u Vladi Njemačke
Njemački ministar finansija upozorio je da bi gasna kriza u njegovoj državi mogla izazvati nestašicu struje. Unatoč protivljenju koalicionih partnera iz stranke Zelenih, Linder se zalaže za odgađanje ukidanja upotrebe nuklearne energije.
Reaktor Isar-II u Bavarskoj trebao bi biti stavljen van pogona krajem godine, a uslijed strahovanja da bi se najveća evropska ekonomija uskoro mogla suočiti sa nestašicom plina, Lindner je za list Bild am Sonntag rekao da Njemačka mora učiniti sve kako bi izbjegla nestašicu električne energije pored gasne krize sa kojom se već suočava.
On je rekao da njemački ministar ekonomije Robert Habeck ima zakonska ovlaštenja da zaustavi korištenje plina u proizvodnji električne energije ukoliko je to potrebno.
Lindner, političar iz neoliberalne Partije slobodnih demokrata (FDP), ponovo je uputio poziv da njemačke nuklearne elektrane ostanu u funkciji do 2024. godine, istakavši da su one "sigurni i klimatski prihvatljivi" izvori energije.
Finance Minister Christian Lindner has warned that Germany's gas crisis could spark an electricity shortage. Despite opposition from his Green coalition partner, he is pushing for a delayed phaseout of nuclear power.https://t.co/dInZ61AbCX
— DW News (@dwnews) August 1, 2022
U prvom kvartalu ove godine, nuklearne elektrane su činile 6 posto ukupne proizvodnje električne energije u zemlji, a gas 13 posto.
Komentari su doveli Lindnera u sukob sa još jednim od FDP-ovih koalicionih partnera, ekološkom strankom Zelenih. Jedna od liderica stanke Zelenih Ricarda Lang insistirala je na tome da se povratak nuklearnoj energiji definitivno neće dogoditi sve dok njena stranka čini vlast.
Lang je za javni servis ZDF rekla da nuklearna energija ostaje "tehnologija visokog rizika".
Deutsche Welle prenosi kako bi potez da se odgodi gašenje nuklearnih elektrana bilo nezgodno za Scholzove socijaldemokrate (SPD), najveću stranku u vladajućoj koaliciji, kao i Zelene.
Protivljenje upotrebi nuklearne energije je jedan od ključnih dijelova identiteta Zelenih, a vlada SPD-a i Zelenih započela je smanjenje upotrebe takve energije još prije dvije decenije.
Bivša kancelarka Angela Merkel donijela je konačnu odluku o gašenju nuklearnih elektrana u zemlji još 2011. godine, ubrzo nakon nuklearne katastrofe u Japanu.
Lindnerov prijedlog da se produži upotreba energije iz nuklearnih elektrana ima podršku konzervativne opozicije Merkelove stranke desnog centra.
Do sada su predstavnici trenutne vlade govorili da bi održavanje nuklearnih reaktora u radu moglo biti pravno i tehnički složeno i ne bi nužno pomoglo u ublažavanju gasne krize.
Njemačka je i dalje veoma ovisna od ruskog gasa, a Gazprom je prošle sedmice reducirao isporuke plina kroz Sjeverni tok 1 na 20 posto kapaciteta.
Zvanična Moskva tvrdi da su u pitanju tehnički problemi, no njemački zvaničnici ističu da je to samo izgovor za političku igru moći.
Redukcije gasa pojačale su strahove da ga Njemačka neće imati dovoljno ove zime, te da će takvo nešto imati stravične posljedice za privredu i građane. Vlada je već dala pozitivna mišljena za ponovno pokretanje 10 termoelektrana koje koriste ugalj. Za još 11 termoelektrana koje su trebale biti ugašene u novembru, vlada je izdala naredbu da nastave sa radom.