RS donosi izmjene: Prag za ulazak u režim malog poduzetnika će biti podignut sa 50.000 na 100.000 KM
Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi podizanja praga za ulazak u režim malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, izjednačavajući ga sa pragom za obavezni ulazak u sistem indirektnog oporezivanja, kao i sa pragom za paušal u Federaciji BiH.
Na osnovu Analize politike oporezivanja samostalne djelatnosti, koju je uradilo Ministarstvo finansija, zaključeno je da postoje opravdani razlozi da se proširi broj samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, te da se oporezuju prema stvarno ostvarenom dohotku, odnosno prema ekonomskoj snazi.
Oporezivanjem prema ekonomskoj snazi, koji je propisan Ustavom RS su oporezovani svi redovni preduzetnici i pravna lica koji obavljaju iste djelatnosti (10 posto na osnovicu koja predstavlja razliku prihoda i rashoda).
To nisu jedine promjene
U predloženom zakonu, paralelno sa udovoljavanjem zahtjeva za podizanje praga za malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, podignut je i donji iznos poreza koji je mali preduzetnik dužan da plati, sa 600 KM na 1.200 KM uz izuzetak za najmanje preduzetnike čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM, zadržan je postojeći princip najnižeg iznosa poreza od 600 KM.
Prema ovom prijedlogu, ukoliko je poreskom obvezniku u 2024. godini opozvan status malog preduzetnika isključivo iz razloga što je ostvario prihod preko 50.000 KM, može odmah u 2025. godini tražiti status malog preduzetnika.
Ovim zakonskim rješenjem predlaže se proširenje broja samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi i jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, a ista lica ne mogu podnijeti zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik.
Vlada Republike Srpske utvrdila je na 97. sjednici i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima. Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi pravilnijeg određivanja doprinosa, vodeći računa o pravičnosti i načelu ekonomske snage obveznika.
Ovim zakonom precizira se da je obveznik doprinosa, između ostalih, i lice koje obavlja preduzetničku djelatnost ili samostalno zanimanje kao osnovno zanimanje, pod uslovom da nije korisnik prava na penziju. Takođe, usklađuju se pojmovi preduzetničke djelatnosti i samostalnog zanimanja sa značenjem ovih pojmova predloženih u izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, a koje se zajedno sa ovim zakonom dostavljaju Narodnoj skupštini na usvajanje.
Šta će biti sa osnovicom doprinosa od 1. januara?
Pored navedenog, propisano je da se minimalna osnovica doprinosa za lica koja obavljaju samostalno djelatnost postepeno povećava sa dosadašnjih 60 posto prosječne bruto plate u RS na 80 posto prosječne bruto plate u RS, tako da će u 2025. godini osnovica doprinosa iznositi 70 posto, a od 1. januara 2026. godine iznosiće 80 posto prosječne bruto plate.
Takođe, utvrđuje se obaveza plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za lica koja ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, a korisnici su prava na penziju te za lica koja samostalnu djelatnost obavljaju kao dopunsku djelatnost, na osnovicu koja iznosi 30 posto prosječne bruto plate. Ova lica su do sada bila u cijelosti oslobođena obaveze plaćanja doprinosa, međutim usljed potrebe sprečavanja nelojalne konkurencije ili suštinski njenog smanjenja, vodeći računa o pravičnosti i načelu ekonomske snage obveznika, uvodi se minimalna obavezu doprinosa za ova lica.
Potrebno je napomenuti, da lica koja ostvaruju primanje na osnovu ugovora o dopunskom radu plaćaju doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje na osnovicu koju čini cjelokupna bruto naknada ostvarena po osnovu takvog angažmana, pa je uvedena organizacija koje se bave pružanjem socijalne pomoći licima koja su u stanju socijalne potrebe.osnovica za preduzetnike koji obavljaju dopunsku djelatnost i dalje povoljnija od dopunskog rada.
S druge strane, lica koja djelatnost obavljaju kao dodatnu su i dalje izostavljena od obaveze plaćanja doprinosa, zbog činjenice da se radi o licima koja tu djelatnost ne mogu obavljati ličnim radom, već isključivo preko zaposlenih radnika.
Plaćanja doprinosa oslobađaju se lica koja ostvaruju pravo na penziju iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja RS ukoliko ostvaruju primanja za rad u okviru humanitarnih organizacija ili