Sarajevo: Tokom pandemije koronavirusa ViK-u smanjen priliv sredstava za 2,3 miliona KM
U prošloj godini ViK je po osnovu računa naplatio više od 48 miliona KM, što je više za 942.000 KM ili dva posto odnosu na 2018. Tvrdi se i da su prihodi bili veći. Prošle godine su iznosili 50,5 miliona KM, što je za 3,1 milion ili sedam posto više u odnosu na godinu ranije. Kako je navedeno, u odnosu na 2015. prihodi su veći za 7,4 miliona KM ili 17 posto.
Kada je riječ o prihodima od naplate neovlaštenog korištenja vode, oni su iznosili milion i 750.000 KM. U odnosu na godinu prije, veći su za milion i 515.000 KM.
"Do povećanja prihoda od neovlaštenog korištenja došlo je zbog određenja nove Uprave za borbu sa pravnim osobama koje ne plaćaju odvodnju otpadnih voda, a imaju koncesione ugovore s Kantonom Sarajevo", poručili su iz ViK-a.
Međutim, pandemija koronavirusa je utjecala na priliv sredstava.
"Iako je bio smanjen priliv sredstava za 2,3 miliona KM zbog neplaćanja usluga od pravnih i dijela fizičkih osoba, to se nije odrazilo na rad i poslovanje preduzeća. U ovome periodu smo izvršili sve pripreme za realizaciju druge faze, prve tranše EBRD kredita", objasnili su.
Rashodi su dosegli iznos od 66,2 miliona KM i tvrdi se da su manji u odnosu na one iz 2018. za skoro milion KM ili jedan posto.
"U okviru materijalnih troškova, najveći iznos predstavljaju troškovi električne energije (8,8 miliona KM). U 2019. godini troškovi električne energije su bili približno isti kao i u 2018. godini. Ovdje moramo napomenuti da je u 2019. došlo do poskupljenja cijene električne energije u odnosu na 2018. za četiri posto, tako da možemo reći da je isporuka električne energije u 2019. godini manja za četiri posto u odnosu na 2018. godinu", ukazali su.
Nezakonito zapošljavanje i druge neregularnosti
U ViK-u su istakli i borbu protiv korupcije. Naglasili su da su podnijeli četiri krivične prijave protiv odgovornih osoba u preduzeću. Kao razlog za to su naveli nezakonito zapošljavanje, nanošenje štete preduzeću u milionskom iznosu zbog nefakturisanja otpadnih voda privrednim subjektima, prevare u poslovanju i fiktivne isplate novčanih sredstava.
"Podnesen je izvještaj nadležnom tužilaštvu protiv svih pravnih subjekata koji su omogućili nelegalno korištenje vodnih resursa i odvodnje otpadnih voda, zbog čega je nastupila šteta preduzeću u višemilionskom iznosu, te na taj način ugrozili ispravnost vode za piće u prvoj vodozaštitnoj zoni na lokaciji Bačevo", obrazložili su.
Pohvalili se radom u 2019.
Osvrnuli su se i na rad tokom pandemije koronavirusa. Potcrtali su da nije bilo prekida u vodosnabdijevanju, da niko od radnika nije zaražen i da su procesi vršeni u skladu s dobrim praksama.
Sredinom ovog mjeseca je navršena godina rada aktuelne uprave ViK-a na čelu s direktorom Enverom Hadžiahmetovićem. Uprava je poručila da je preduzeće 2019. bilo najuspješnije kada je riječ o poslovanju i radu u posljednjih pet godina.