Šarović: Vinarstvo i poljoprivreda velike šanse regije, posebno kroz saradnju sa Kinom
"Ova platforma nije samo bitna za razvoj infrastrukture i energetike, iako su mnoge zemlje već nju iskoristile na taj način, jer je tu deset milijardi eura kredita po najnižim kamatama. Imamo značajan dio za razvoj vinarstva i izvoz vina na to veliko tržište", kazao je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Šarović je još naglasio da Kinezi, ne samo da žele da kupuju vino sa ovog područja, već žele da investiraju u naše vinarstvo i poljoprivredu.
O šansama regionalnih vinara na kineskom tržištu govorila je i Ivana Vladimira Petric iz Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo, Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo.
"Ono što mi možemo ponuditi za to zahtjevno tržište sasvim sigurno nije količina, već skoro isključivo kvaliteta. Moramo ponuditi vina najveće kvalitete, u protivnom nam šanse nisu velike. Hrvatska je u Kinu u prošloj godini izvezla oko 20 hiljada litara, što je jako malo, ali zbog kvaliteta naših vina, to je dobar put“, kazala je Ivana Vladimira Petric.
Godine 2012. Kina je pristupila zemljama Srednje i istočne Evrope (SEI) sa prijedlogom vezanim za regionalnu saradnju u Platformi "16+1". Peking je tako odlučio stvoriti svojevrsnu poveznicu u regiji. Platforma "16+1" uključuje Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Kinu, Hrvatsku, Češku, Estoniju, Mađarsku, Latviju, Litvaniju, Makedoniju, Crnu Goru, Poljsku, Rumuniju, Srbiju, Slovačku i Sloveniju.