Sastanak u Vladi FBiH: Realna cijena peleta bi trebala biti 400-450 KM, a ogrjevnog drveta 100-120 KM
Kako su saopćili iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, razgovarali su ministar trgovine Zlatan Vujanović (SBB), predstavnici Privredne komore, predsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Vildan Hajić, direktor Federalne uprave za inspekcijske polove (FUZIP) Anis Ajdinović, glavni entitetski tržišni inspektor Elmir Ramić i Goran Miraščić, savjetnik entitetskog premijera Fadila Novalića (SDA) .
Kao cilj sastanka istaknuto je koordiniranje aktivnosti radi osiguranja, kako je navedeno, urednog snabdijevanja peletom i ogrjevnim drvetom u predstojećoj sezoni grijanja uz ekonomsko prihvatljive cijene uz maksimalnu socijalnu osjetljivost.
Nakon obavljenog inspekcijskog nadzora, po zaduženju Vlade FBiH, FUZIP je utvrdio je da su proizvođači i prodavci peleta i ogrjevnog drveta, koristeći novonastalu situaciju općeg povećanja cijena roba i usluga, kako je istaknuto, nerealno visoko podigli cijene, pri tom ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktuelnom momentu globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva.
Inspekcija je prethodnih dana izvršila uvid u stanje zaliha i kalkulacije cijena proizvođača i trgovaca peletom i ogrjevnim drvetom te o tome izvijestila Ministarstvo trgovine FBiH.
Na današnjem sastanku zatraženo je da se u skladu sa svojim kompetencijama, privrednom relevantnošću i utjecajem izvrše koordinacije sa relevantnim poslovnim subjektima za, kako je naglašeno, racionaliziranje troškova poslovanja radi snižavanja maloprodajnih cijena peleta i ogrjevnog drveta.
Istaknuto je da bi u ovom momentu realna cijena za tonu peleta trebala iznositi od 400 do 450 KM, a za kubni metar iscjepanog ogrjevnog drveta od 100 do 120 KM.
"Ako izostane volja adresiranih poslovnih subjekata iz ove oblasti, Vladi FBiH bit će predloženo da u skladu sa zakonom i nadležnošću, poduzme i inicira mjere zaštite ekonomskih i potrošačkih interesa građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mjere", ukazano je.
Napomenuto je da je Vlada FBiH je krajem maja ove godine, na prijedlog entitetskog Ministarstva trgovine sa ciljem da se zaštiti domaće tržište i osiguraju dovoljne količine peleta i ogrjevnog drveta po ekonomski prihvatljivim cijenama, uputila inicijativu Vijeću ministara da se privremeno zabrani izvoz određenih šumskih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta.
Vijeće ministara je prošli mjesec prihvatilo ovu inicijativu, donijelo Odluku o privremenoj zabrani izvoza na period od tri mjeseca. Nakon donošenja ove odluke, Ministarstvo trgovine FBiH je u saradnji sa FUZIP-om, a radi zaštite interesa građana, fizičkih i pravnih osoba, kao i javnih ustanova u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, koji koriste navedene energente, pokrenulo aktivnosti, među kojima je i provedeni inspekcijski nadzor.
Rast cijena energenata dovodi potrošače u vrlo nezavidan položaj, a poručeno je da je cilj Vlade FBiH da zaštiti domaće tržište i osigura dovoljne količine peleta i ogrjevnog drveta po ekonomsko prihvatljivim cijenama.
Podsjećamo, cijena jedne tone peleta bila je dosegla iznos viši od 600 KM. Ranije je cijena ovog energenta bila znatno niža, a i cijena ogrjevnog drveta bila je također znatno niža.