Minimalac u FBiH
76

Sindikat radnika hemije i nemetala "opleo" i po vlasti i po poslodavcima: Ne treba nam milostinja

Piše: B. R.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Ne prestaju reakcije na odluku Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da se minimalna plata poveća sa 620 na 1.000 KM. Reagirali su i u Samostalnom sindikatu radnika hemije i nemetala FBiH, i to otvorenim pismom.

Otvoreno pismo su uputili entitetskoj vladi, Udruženju poslodavaca FBiH i Ekonomsko-socijalnom vijeću (ESV) FBiH. Na početku pisma su napomenuli na ono što je svojevremeno izazvalo konfuziju među građanima.

"Uopće nije jasno da se jedno vrijeme termin 'najniža plata' bez pardona zamijenio terminom 'najniža primanja', što je bio pokušaj da se u najnižu platu uračuna i naknada za topli obrok i prijevoz, pa čak i naknada za regres. Nejasno je kako je to zamišljeno jer postoji Zakon o minimalnoj plati i kada govorimo o najnižim primanjima. Bili smo protiv miješanja 'baba i žaba' i pokušaja podvale da se radnicima povećanje najnižih primanja predstavi kao povećanje najniže plate", ukazali su.

Smatraju da se zakoni krucijalni za radnike moraju donositi kroz ESV FBiH, za kojeg su napomenuli da nije radio skoro dvije godine. Poslije dvije godine, kako su podsjetili, naprasno su bile dvije sjednice ESV-a.

"I onda se nakon naprasno održane dvije sjednice ESV-a, a koje je, mora se naglasiti, naprasno i formirano, bar što se tiče predstavnika sindikata (bez odluke Upravnog odbora Saveza samostalnog sindikata Bosne i Hercegovine) jer nije jasno ko je imenovao predstavnike sindikata u sastav ESV-a, prvo razgovara o donošenju Uredbe Vlade FBiH o najnižim primanjima, a onda se donosi odluka o povećanju najniže plate", naveli su.

Tvrde da su na nekoliko sjednica Upravnog odbora ESV-a govorili o minimalnoj plati. Svoje stavove o ovom pitanju su istakli u otvorenom pismu, a to su:

  • Najniža plata od 1.000 KM je objektivno nedovoljna za egzistencijalne potrebe, s obzirom na to da je iznos izračunate vrijednosti potrošačke korpe već iznad 3.000 KM. Možda je najniža plata od 1.000 KM bila realna, onda kada se tek počelo govoriti o ovom iznosu, a to je bilo prije više od dvije godine;
  • Naprasno i necjelovito donošenje odluke o povećanju najniže plate je najblaže rečeno nejasno. Ovakva odluka u svakom slučaju zahtijeva sveobuhvatno rješenje, a koje se prvenstveno odnosi na rasterećenje poslodavaca smanjenjem stope obaveznih uplata poreza i doprinosa, dakle, izmjenu seta fiskalnih zakona. I na ovu temu se priča skoro deceniju i svi čekamo da se to dogodi, ali je nejasno zašto se to ne dogodi. Ova tema je intenzivirana u posljednje dvije godine, ali ponovo po tom pitanju još uvijek imamo jedno veliko ništa;

  • Obaveza je poslušati sve strane, poslušati šta govore ekonomisti, koji prave sveobuhvatnu analizu utjecaja provođenja svih odluka, pa tako i ove, jer ne može se na ovu situaciju gledati samo s jedne strane. Jasno je jedino da se svi moraju pomalo odreći nečega;

  • Sramotno je da radnici, koji stvaraju novu vrijednost (industrijski sindikati) pune budžetske kase, zarađuju svoje plate i za poreze i za doprinose i za dobiti poslodavaca, danas postaju moneta za potkusurivanje raznih interesa;

  • Radnicima ne treba pomoć, radnici mogu i trebaju da žive od svog rada. Radnicima ne treba milostinja koju im neko pruža od novca koji su oni napravili.

Iz Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala FBiH su poručili da je vrijeme da se, kako su istakli, trakavica riješi.

"Radnici moraju živjeti, prehranjivati svoje porodice, i to na način da onaj koji raspolaže njihovim novcem i koji misli da je gospodar njihovih života, taj novac raspodijeli kako treba. Ako ne znate, gospodo, onda prepišite", dodaju.

Ocijenili su sramotnim da se uopće govori da radnika nema, da napuštaju radna mjesta, da odlaze iz Bosne i Hercegovine, a "radi se ovo što se radi".

Kako su istakli u otvorenom pismu, ova situacija i način da se radi "mirni egzodus stanovništva neće izaći na dobro". Nije im jasno "kako neko sebi daje za pravo da stvori takav ambijent da ljudi napuštaju radna mjesta, svoje kuće, sve ono što su godinama sticali, za šta su dali svoj život koji su planirali u Bosni i Hercegovini".