Smailbegović: Najbolje rješenje je da se definišu minimalne plate po granama privrede
Naime, pojedini kantoni, istakao je, imaju prosječnu platu koja je znatno ispod hiljadu KM, a kao primjer je naveo Srednjobosanski kanton, u kojem je prosječna plata 770 KM, dok je ona u Sarajevskom kantonu najveća i iznosi oko 1.170 KM.
"Mislim da je najbolje rješenje da se definišu minimalne plate po granama privrede, jer različite grane imaju različite uslove poslovanja, naprimjer uslovi rada u građevinskom sektoru se razlikuju od uslova u hemijskoj ili tekstilnoj industriji. Dogovorili smo s industrijskim sindikatima da idemo u gransko pregovaranje i ono je u toku s pojedinim sindikatima, a s nekima smo i pri kraju. Tako smo završili pregovore sa Sindikatom metalaca, a ugovor će biti potpisan sutra", kazao je Smailbegović.
U pregovorima su još i sa sindikatima trgovine, namještaja, hemije i nemetala, a s obzirom na to da je sezona odmora, Smailbegović vjeruje da će i ovi pregovori biti gotovi u narednih mjesec-dva.
"Ako uspijemo potpisati ovih 6-7 ugovora na kojima radimo, bio bi to značajan napredak. Time će biti pokriveno 70-80 posto uposlenih u realnom sektoru, tako da bi to bilo zaista dobro rješenje", istakao je.
Što se tiče minimalnih plata na nivou Federacije, Smailbegović kaže da je dogovor da se nakon godišnjih odmora u septembru održe sastanci vezani za tu temu.
"To sve zavisi od zakonskih rješenja, a zakon još uvijek nije donesen, tako da mi i trenutno radimo po postojećim zakonskim rješenjima. Ukoliko bi došlo do smanjenja određenih stopa poreza i nameta koje plaćamo, onda bi to znatno pomoglo da se situacija promijeni", poručio je Smailbegović.
Podsjetio je Smailbegović kako već tri-četiri godine poslodavci traže da se izmijene zakonska rješenja kako bi se smanjili nameti, te kako je još prije dvije godine Parlamentu poslano rješenje na usvajanje.
"Nismo mi zadovoljni ni tim prijedlogom rješenja, ali je ono bolje od ovoga sada, a mi ćemo pokušati tu još nešto popraviti. Međutim, problem su nam sada ove blokade zbog kojih je ovaj prijedlog već dva ili tri puta povučen s Parlamenta i pitanje je da li će on biti ikada usvojen ili će sačekati naredne izbore. Šteta je da to ne ide, jer je time blokirano puno procesa s obzirom na to da je riječ o čitavom setu zakona koji bi trebali popraviti poslovni ambijent", zaključio je Smailbegović.