Šta bi za BiH moglo značiti formiranje integrisanih graničnih prelaza?
Sastanku su, osim ministra Košarca, prisustvovali ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić i ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto, te gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić.
Zajednička ocjena je da bi formiranje integrisanih graničnih prelaza bilo značajan iskorak i omogućilo brži protok ljudi i roba, smanjenje zastoja na graničnim prelazima, te olakšavanje vanjskotrgovinskog prometa i unapređenja poslovanja domaćih privrednika.
Sagovornici su poseban fokus u tom kontekstu stavili na granične prelaze Zupci-Sitnica, Vardište-Kotroman, Rača-Sremska Rača, Izačić-Ličko Petrovo Selo.
Razgovarano je takođe o unapređenju funkcionisanja malograničnih prelaza za pogranični saobraćaj između BiH, Srbije, Crne Gore i Hrvatske, te je dogovoreno da se ovo pitanje intenzivira posredstvom nadležnih mješovitnih komisija za praćenje sporazum o određivanju graničnih prelaza i pograničnom saobraćaju, pri čemu će se zastupati interesi lokalnih zajednica, RS-a i FBiH, te institucija na nivou BiH.
Sagovornici su usaglasili da, u skladu sa ustavnim nadležnostima, zajedniči rade na realizaciji dogovorenoh ciljeva, kako bi konačni rezultati bili vidljivi u prvom kvartalu naredne godine.
Na sastanku je dogovoreno i da se ponovo pokrene inicijativa o uspostavljanju redovnih autobuskih linija na relaciji Trebinje – Herceg Novi i Trebinje – Dubrovnik, na osnovu iskazanih potreba lokalnog stanovništva. Zaključeno je da će ovim biti deblokiran višegodišnji zastoj u realizaciji inicijative, koji je prouzrokovan čestim promjenama političkih okolnosti u zemljama regije, ali i političkim nerazumijevanjem u BiH.