Šta će građani i kompanije dobiti digitalnim potpisom Uprave za indirektno oporezivanje
"Brža i efikasnija komunikacija s UIO, brže podnošenje tranzitnih deklaracija i poreskih prijava, ušteda u vremenu i materijalu (papiru), a istovremeno je omogućen prelazak na bespapirno poslovanje. UIO u skorijoj budućnosti planira da se digitalni potpis koristi i za podnošenje uvoznih i izvoznih carinskih prijava, kao i za podnošenje zahtjeva za izdavanje uvjerenja o izmirenim obavezama te ostalih uvjerenja koja izdaje UIO", ukazali su u odgovoru za Klix.ba.
Naglasili su da digitalni potpis pravno predstavlja zamjenu za tradicionalni, svojeručni potpis na elektronskim dokumentima.
"Tako da se primjenom ovog potpisa omogućava i siguran potpis za elektronske dokumente, čime se smanjuje potreba za papirnim dokumentima", dodaju.
U UIO su odgovorili na pitanje da li će građani i privredni subjekti morati nešto uraditi sa svoje strane kako bi imali benefite od digitalnog potpisa.
"Kako bi građani i privredni subjekti mogli koristiti dostupne elektronske usluge i servise uz upotrebu kvalifikovane elektronske potvrde, neophodno je da ih osiguraju kod akreditovanih ovjerilaca kvalifikovanih elektronskih potvrda, u skladu sa Zakonom o digitalnom potpisu Bosne i Hercegovine", ukazali su.
Također su napomenuli da je i UIO jedan od akreditovanih ovjerilaca za izdavanje kvalifikovanih elektronskih potvrda. Pozvali su ostale institucije u Bosni i Hercegovini da omoguće elektronske usluge koje će se moći koristiti uz upotrebu digitalnog kvalifikovanog potpisa.
"Svaka državna, entitetska, kantonalna i općinska institucija treba da unaprijedi postojeće ili razvije nove elektronske usluge i servise kojima se unapređuje komunikacija s građanima i/ili privrednim subjektima upotrebom digitalnog kvalifikovanog potpisa", poručili su.
Ukazali su da to podrazumijeva ulaganja i unapređenja postojećih aplikacija i elektronskih servisa, sistema za upravljanje elektronskim dokumentima (DMS) te prilagođavanje pravnih propisa.
Kako su konstatovali u UIO, kada sve institucije ponude nove elektronske usluge, oni koji su već od UIO dobili digitalni kvalifikovani potpis moći će taj potpis koristiti za potpisivanje svih ostalih dokumenata u komunikaciji s bilo kojom institucijom u Bosni i Hercegovini.