"Štednjom struje protiv poskupljenja": Iz CIGRE kažu da na depoima termoelektrana u BiH nema dovoljno uglja
Elektroprivredne kompanije u cilju zadovoljenja elektroenergetskih potreba, kako je dodao, moraju uvoziti električnu energiju. Trenutne cijene električne energije za domaćinstva od 16 pfeninga po kilovat satu (pF/kWh), rekao je Bajramović, jedva mogu pokriti osnovne troškove proizvodnje iz termoelektrana. Nedostatak električne energije mora se nadomiriti njenom kupovinom na berzi, čija je cijena u decembru iznosila preko 26 pF/kWh.
"Ukoliko se nešto hitno ne promijeni u postupku nabavke uglja, povećanje cijena električne energije za domaćinstva je neizbježno, posebno kada su u pitanju elektroprivredne kompanije koje imaju termoelektrane", pojasnio je Bajramović.
Upozorio je da će, nastavi li Bosna i Hercegovina i dalje uvoziti skupo plaćenu električnu energiju, ove elektroprivredne kompanije imati značajne gubitke.
"Da li će električna energija u narednom periodu poskupiti, u ovom času ne zavisi samo od elektroprivrednih organizacija nego i od rudnika uglja na koje se već odavno upire prstom zbog smanjene proizvodnje i isporuke uglja termoelektranama. To je pitanje kojim bi hitno trebalo da se pozabavi i Vlada Federacije BiH i dodatnim mjerama podstakne rudnike na veću produktivnost i odgovornost koju imaju u proizvodnji električne energije. U svakom slučaju, u ovom času potrošači su ti koji maksimalnom štednjom mogu odgoditi povećanje cijena. Od njih se očekuje da racionalno troše i da ne rasipaju", rekao je Bajramović.