"Katalog gluposti"
17

The Economist o Trumpovim carinama: Bezumne carine "kralja Donalda" će dovesti do ekonomskog haosa

Piše: N. Ž.
Trumpove carine mogu odvesti SAD u izolaciju (Ilustracija: The Economist)
Trumpove carine mogu odvesti SAD u izolaciju (Ilustracija: The Economist)
Ugledni magazin The Economist je za svoju naslovnu stranu istakao priču o carinama koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, a koje prijete da donesu ekonomsku nestabilnost širom svijeta.

"Ako ste propustili dio historije gdje Ameriku 'pljačkaju i siluju' razne svjetske nacije, čestitamo. Imate više dodira s realnošću od predsjednika SAD-a. Ne znamo šta je jezivije: da lider slobodnog svijeta može izgovoriti potpuni besmisao o najuspješnijoj i najcjenjenijoj ekonomiji na svijetu; ili činjenica da je 2. aprila, podstaknut svojim iluzijama, Donald Trump najavio najveći preokret u američkoj trgovinskoj politici u više od jednog vijeka—i počinio najdublju, štetnu i nepotrebnu ekonomsku grešku u modernoj eri", piše The Economist.

Zatim su naveli detalje odluke koje je potpisao Trump, navodeći samo neke od primjera carina koje je uveo prema državama koje su dugo vremena značajni partneri SAD-u.

"Sve što je Trump rekao je zabludno"

"Gotovo sve što je Trump rekao ove sedmice—o historiji, ekonomiji i tehničkim detaljima trgovine—bilo je potpuno zabludno. Njegovo tumačenje historije je naopako. Dugo je glorifikovao period visokih carina i niskih poreza na dohodak s kraja 19. vijeka. Zapravo, najbolja istraživanja pokazuju da su carine tada ometale ekonomiju. Sada je dodao bizarnu tvrdnju da je podizanje carina izazvalo Veliku depresiju 1930-ih. Stvarnost je da su carine učinile ovaj perod mnogo gorim, baš kao što će danas naškoditi svim ekonomijama. Bile su to naporne runde trgovinskih pregovora u narednih 80 godina koje su smanjile carine i pomogle povećanju prosperiteta", piše u naslovnoj priči ovog magazina.

Naslovnica The Economista
Naslovnica The Economista

Dalje ističu kako su tvrdnje Trumpa o ekonomiji "potpuna besmislica", te da bi mu "bilo koji dobar ekonomista" pojasnio kako funkcionišu trgovinski deficiti, koje je on iskoristio za uvođenje ovih carina.

Pored toga, The Economist piše i da je Trumpovo razumijevanje tehničkih detalja "patetično", te da je pogrešno predstavio izračun ovih carina kao "komplikovanu jednačinu s mnogo faktora", kada je samo riječ o jednostavnoj kalkulaciji trgovinskog deficita između SAD-a i pojedine zemlje.

Carine nazvali "katalogom gluposti"

"Ovaj katalog gluposti donosi nepotrebnu štetu Americi. Potrošači će plaćati više i imati manje izbora. Povećanje cijena dijelova za američke proizvođače, dok ih se oslobađa discipline strane konkurencije, učinit će ih tromima. Kako su akcije na berzi opale, akcije Nikea, koji ima fabrike u Vijetnamu (carina: 46 posto), pale su za sedam posto. Da li Trump stvarno misli da bi Amerikanci bili u boljoj situaciji da sami šivaju svoje patike za trčanje?", pitaju se u The Economistu.

Naveli su i mogućnost odgovora recipročnim carinama, za koji tvrde da bi bio "opasan", te da bi time "natjerali Trumpa da učvrsti svoju poziciju" i da bi se time "stvorila katastrofalna situacija" kao i tokom Velike depresije.

"Umjesto toga, vlade bi trebale da se fokusiraju na povećanje trgovinskih tokova među sobom, naročito u uslugama koje pokreću ekonomiju 21. vijeka. Sa udjelom konačne potražnje za uvozom od samo 15 posto, Amerika ne dominira globalnom trgovinom na način na koji dominira globalnim finansijama ili vojnim troškovima. Čak i ako bi potpuno obustavila uvoz, prema trenutnim trendovima, 100 njenih trgovinskih partnera povratilo bi sav svoj izgubljeni izvoz za samo pet godina, prema izračunima think-tanka Global Trade Alert", stoji u ovoj analizi.

Da li Kina može u grupu zemalja nasuprot Trumpa?

Komentarisali su i situaciju sa Kinom, odnosno da li ona treba biti dio ovog "tima" koji bi se formirao nasuprot Trumpu.

"Mnogi na Zapadu smatraju da preduzeća u državnom vlasništvu Kine krše duh globalnih trgovinskih pravila, a u prošlosti su koristila izvoz da apsorbuju viškove kapaciteta. Ta zabrinutost će se pogoršati ako se više kineskih dobara preusmjeri van Amerike. Izgradnja trgovinskog sistema sa Kinom je poželjna, ali bit će održiva samo ako preusmjeri svoju ekonomiju ka domaćoj potražnji kako bi ublažila zabrinutost zbog dumpinga. Također, Kina bi mogla biti obavezana da prenese tehnologiju i investira u proizvodnju u Evropi u zamjenu za niže carine", piše The Economist.

Na kraju su Trumpa nazvali "kraljem Donaldom", te dodali kako je "integracija uvijek spora", te da je "najlakše postaviti barijere."

"Ne postoji mogućnost da se njegovo bezumlje ignoriše, ali to ne znači da će njegova glupost trijumvirati", zaključuje se u ovom tekstu.