
Broj posjetilaca iz zapadne Evrope koji su u martu proveli barem jednu noć u SAD-u pao je za 17 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema podacima Američke uprave za međunarodnu trgovinu (ITA).
Prema analizi Financial Timesa, putovanja iz nekih zemalja, uključujući Irsku, Norvešku i Njemačku, pala su za više od 20 posto.
Taj trend ozbiljna je prijetnja američkoj turističkoj industriji, koja čini 2.5 posto BDP-a. Neke aviokompanije i hotelske grupacije već upozoravaju na pad potražnje za transatlantskim letovima i "negativnu sliku" koja se širi o putovanju u SAD.
Ukupan broj inostranih posjetilaca u martu je pao za 12 posto u odnosu na prošlu godinu – što je najstrmiji pad od marta 2021., kada je sektor putovanja još bio teško pogođen pandemijskim ograničenjima, pokazuju podaci ITA-e.
"Trump je u samo dva mjeseca uništio ugled SAD-a, što se vidi i kroz pad putovanja iz EU u SAD. To nije samo još jedan udarac za američku ekonomiju, već i reputacijska šteta koju će biti teško ispraviti generacijama.", rekao je Paul English, suosnivač putničke platforme Kayak.
NEW 🧵
— John Burn-Murdoch (@jburnmurdoch) April 11, 2025
The number of people travelling from Europe to the US in recent weeks has plummeted by as much as 35%, as travellers have cancelled plans in response to Trump’s policies and rhetoric, and horror stories from the border. pic.twitter.com/c3Bd2YxTeK
Virgin Atlantic prošle sedmice upozorio je na "umjereni" pad potražnje američkih putnika za letovima preko Atlantika, dok je izvršni direktor Air France-KLM-a Ben Smith izjavio da je kompanija morala sniziti cijene ekonomskih karata zbog "blagog usporavanja tržišta".
Pad međunarodnih dolazaka u SAD dodatno ističe ekonomski rizik koji proizlazi iz agresivnije granične politike pod Trumpom.
Prema podacima ITA-e, međunarodni posjetioci prošle godine potrošili su više od 253 milijarde dolara na putovanja i povezane usluge u SAD-u, što čini više od 19 posto ukupne turističke potrošnje od 1.3 milijarde dolara.
Američka udruga za turizam upozorila je na "zabrinjavajuće trendove", koje povezuje s "pitanjem dobrodošlice" koje SAD danas šalje svijetu.