Sticanjem ove akreditacije, Zavod bi mogao postati središnja tačka i otvoriti mogućnosti za značajniji izvoz bosanskohercegovačkog meda na međunarodno tržište. Osim poboljšanja uslova za izvoz meda iz Bosne i Hercegovine, ovakva vrsta analize će biti od velike važnosti i za kontrolu uvoznog meda koji se plasira na našem tržištu.
Polenska analiza je jedini način da se odredi broj i vrsta polenovih zrnaca, na osnovu koje se može uraditi ispravno deklarisanje meda. Na osnovu vrste i broja polenovih zrnaca med se deklariše kao sortni.
Naprimjer, kod lipovog meda je to 25 posto, kod pitomog kestena 85 posto, kod bagrema 20 posto i slično. Polensko zrnce je jedinstveno za svaku biljku kao što je i ljudski otisak prsta. Zajedno s hemijskom, polenska analiza služi i za određivanje patvorenog meda, a može se koristiti i za određivanje geografskog porijekla meda. Med koji potiče većinom od jedne biljne vrste ima veću komercijalnu vrijednost od miješanog meda.
Deklarisanje sortnog meda je uređeno Pravilnikom o medu i drugim pčelinjim proizvodima, ali će sada prvi put akreditovanu polensku analizu meda biti moguće uraditi u BiH. Podršku pri obuci osoblja Federalnog agromediteranskog zavoda i pripremi procedura koje osiguravaju primjenu najviših standarda u ovoj oblasti pružio je USAID/Sweden FARMA II Projekat, saopćeno je iz tog projekta.