Udruženja potrošača traže pouzdane podatke o prometu u trgovinama na dan bojkota
Naime, u subotu, dan poslije bojkota, Poreska uprava RS saopštila je da je ukupan promet posredstvom fiskalnih kasa u maloprodaji u RS bio veći za 17 miliona KM nego dan prije, te d je iznosio 59,3 miliona KM.
"Kolege i ja samo komentarisali da su ti podaci kao svojevrstan poziv trgovcima da povećaju cijene još više jer narod kupuje nemilice", kaže za Fenu Jovan Vasilić iz Udruženja za zaštitu porošača "Zvono“ iz Bijeljine.
On smatra da nadležni treba da izađu s podacima o prometu u trgovinama, onako kako su radili u Hrvatskoj i Srbiji pa da se vidi tačno stanje.
"Jasno je to da manja potrošnja ne odgovora državi, jer onda imaju manji priliv novca u budžet od PDV. Ali, bojkot je prava stvar i svi treba da učestvujemo u tome. Jedino na taj način možemo da skrenemo pažnju na visoke cijene i jedino tako je moguće da nadležni počnu institucionalno da rješavaju probleme građana", ističe Vasilić.
On poručuje da bojkot odlaska u trgovine, ugostiteljske objekte i na benzinske pumpe treba da bude još nekoliko puta i da se sam pridržava toga.
"Dovoljno je da promet bude manji 10 odsto i uspjeli smo. Dovoljno je da svako od nas smanji odlaske u prodavnice i uspjeli smo", navodi Vasilić i kaže da je nemoguće da jedino u BiH stopa PDV bude jedinstvena, odnosno ista i za hljeb i za skupcjeni sat.
Udruženje za zaštitu potrošača "Zvono“, kako kaže, tražilo je od trgovaca podatke o prometu na dan bojkota, ali nisu dobili.
"Kriju oni te podatke kao zmija noge", navodi Vasilić.
Kada je u pitanju Banja Luka, trgovci su u petak, pred kraj radnog vremena, rekli da je taj dan bilo znatno manje kupaca, odnosno manji promet. Takođe, i na parkinzima tržnih centara je bilo znantno manje automobila nego inače.
Za petak i subotu, 7. i 8. februara, u BiH je najavljeni dvodnevni bojkot, a u Udruženju "Zvono" kažu da će se i ovo udruženje uključiti zvanično ako bude potrebno.