Gorka spoznaja
27

Ukoliko bh. firma doživi nepravdu u drugoj državi, Vijeće ministara BiH je ne može zaštititi

A. D.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Ukoliko ste vlasnik firme koja učestvuje na tenderu u drugoj državi, pa makar to bila i susjedna, zaboravite na podršku države. To barem proizilazi iz odgovora Vijeća ministara BiH upućenog Zastupničkom domu PSBiH.

Naime, prošle godine raspisan je tender za izvođenje radova za pristupne ceste mostu Pelješac dionica Duboka - Šparagovići (Zaradeže). Hrvatske ceste su nedavno odbacile ponudu najpovoljnijeg ponuđača bosanskohercegovačke kompanije Integral inženjering pod izgovorom da se ponuda smatra nepravilnom zbog "neuobičajeno niske cijene".

Također je odbačena ponuda konzorcija GP Кrk i bosanskohercegovačke firme Euroasfalt zbog navodnog neispunjavanja formalnih uslova natječaja.

Hrvatske ceste su odabrale firmu J&P Avax čija je ponuda bila viša i od ponude Integral inženjeringa i od ponude konzorcija G17 Кrk i Euroasfalt.

Ponude za ovaj natječaj su otvorene u junu 2018. godine, a navedene odluke o odbacivanju bh. firmi i odabiru grčke firme su donesene tek krajem februara ove godine, gotovo devet mjeseci kasnije.

Zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu Damir Arnaut upitao je da li je Vijeće ministara poduzelo bilo kakve korake s ciljem zaštite interesa bh. firmi u ovom konkretnom slučaju, da li je zatražilo bilo kakva objašnjenja od Republike Hrvatske po ovom pitanju te da li planira bilo kakve mjere recipročne prirode?

"Zaštita interesa firmi iz Bosne i Hercegovine u kontekstu postavljenog pitanja nije u nadležnosti Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, posebno jer se radi o zakonskoj proceduri druge države. To bi predstavljalo direktno uplitanje u procedure javnih nabavki u susjednoj državi gdje su predmeti nabavke regulirane Zakonom o javnim nabavkama RH kada je riječ o konkretnom slučaju. Moguće je da bi Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (STКBiH) mogla u neposrednom kontaktu s Кomorom RH iskazati nezadovoljstvo i tražiti objašnjenje", odgovorili su iz Vijeća ministara BiH.

Ističu da je jasno da ovakve recipročne radnje nisu potrebne, a ni moguće.

"Vijeće ministara podupire rad naših firmi na svjetskom tržištu putem diplomatskih odnosa s drugim državama, a jasno je da u vezi s tim nije nadležno komentarisati postupke javnih nabavki u drugim državama, bez obzira na maksimalnu podršku radu naših firmi na svjetskom i regionalnom tržištu. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nije se očitovalo o ovom pitanju, jer nije nadležno komentarisati postupke javnih nabavki u drugim državama", istaknuli su.