Vanredno zasjedanje
15

Vlada TK raspravljala o GIKIL-u, upozorili da bi se njegovim gašenjem i Željeznice FBiH našle u problemu

Piše: A. K.
U GIKIL se ugalj trenutno doprema kamionima (Foto: A. K./Klix.ba)
U GIKIL se ugalj trenutno doprema kamionima (Foto: A. K./Klix.ba)
Vlada Tuzlanskog kantona na sjednici vanrednog karaktera razmatrala je aktuelno stanje u Global Ispat Koksnoj Industriji Lukavac (GIKIL) s posebnim akcentom na probleme koji su uzrokovani prekidom željezničke infrastrukture na području Jablanice.

Ministarstvo privrede TK sačinilo je informaciju o stanju u privrednom društvu GIKIL d.o.o. Lukavac, uzrokovanu transportnim ograničenjima željezničkog saobraćaja prema luci Ploče i nedostatku relevantnih informacija u započetom postupku arbitraže u vezi sa tim privrednim subjektom.

Imajući u vidu stanje u GIKIL-u i željezničkom transportu u BiH Vlada TK je usvojila zaključak kojim je izrazila spremnost i stavlja na raspolaganje sve svoje resurse i kapacitete da, na zahtjev nadležnih federalnih organa i institucija pruži svaku vrstu pomoći u sanaciji i osposobljavanju devastirane željezničke infrastrukture u posljednjim elementarnim nepogodama na području Općine Jablanica te uspostavljanju nesmetanog odvijanja željezničkog saobraćaja na tom području. To je, kako navode, od posebnog značaja za privredu i građane Tuzlanskog kantona, odnosno cijele Bosne i Hercegovine.

"Naime, trenutno stanje u željezničkom saobraćaju u Bosni i Hercegovini, odnosno prekid željezničkog pravca prema luci Ploče na lokalitetu Jablanice, izaziva ozbiljne posljedice u ovom privrednom subjektu budući da je u potpunosti onemogućena doprema osnovne sirovine, kamenog uglja iz luke. Ovaj prekid opskrbnog lanca posebno je bitan imajući u vidu da je GIKIL u 2023. godini konsolidovao poslovanje potpisivanjem značajnih ugovora sa najvažnijim partnerima koji vrše kupovinu koksa", naveli su iz Vlade TK.

I pored otežavajućih okolnosti kod poslovanja ovog privrednog društva zbog ranije iskazanih gubitaka i velikih obaveza prema poslovnim partnerima, GIKIL, kako ističu iz Vlade TK, ipak redovno isplaćuje plate koje su daleko iznad prosječnih primanja u FBiH i Tuzlanskom kantonu.

"Važnost i značaj ovog privredno društva leži i u činjenici da GIKIL zapošljava okvirno 900 radnika, te je u 2023. godini ostvario prihod od približno 452 miliona KM od čega je preko 60 posto prihod od izvoza. Kao jedan od najvećih izvoznika GIKIL ne samo da doprinosi bruto domaćem proizvodu Bosne i Hercegovine, nego i zaposlenju i investicijama u infrastrukturu. Kroz izvoz svojih proizvoda, ovaj privredni subjekat ostvaruje značajnu deviznu dobit za Bosnu i Hercegovinu, što čini njen doprinos ekonomiji zemlje značajnim, tako da je ugrožavanje poslovanja ovog privrednog društva prekidom željezničkog saobraćaja pitanje od značaja kako za entitet Federacija BiH, tako i za cijelu državu BiH", kazali su iz Vlade TK.

Zaustavljanje proizvodnje u GIKIL-u znači gubitak 900 radnih mjesta, 400 miliona KM prometa za banke i privredne subjekte u Tuzlanskom kantonu.

"Indirektno se ugrožava još najmanje tri hiljade ranih mjesta, jer svaki radnik zaposlen u ovoj industriji povlači još tri iz drugih sektora. U tom slučaju pad izvoza Tuzlanskog kantona je neminovan, a imajući u vidu obim posla kojeg GIKIL osigurava za Željeznice FBIH, izgledan bi bio i pad ovog javnog preduzeća", dodaju iz Vlade TK.

U informaciji Ministarstva privrede TK se ukratko rezimira i postupak pred Arbitražnim tribunalom te se navodi da je Pravobranilaštvu BIH više nadležnih organa uprave kao i kompanija GIKIL dostavilo svu dostupnu dokumentaciju u cilju pripremanja odbrane, kao i da Pravobranilaštvo BiH nije Vladi Tuzlanskog kantona dostavilo niti jednu relevantnu informaciju vezanu za ovaj postupak.

U tom smislu zaključkom Vlada TK je zadužila ranije imenovanu Radnu grupu da, od Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine, zatraži i pribavi sve raspoložive informacije o poduzetim aktivnostima u vezi sa započetim arbitražnim postupkom protiv Bosne i Hercegovine i privrednog društva GIKIL d.o.o. Lukavac i o tome informiše Vladu kantona.