Vlasti u BiH prepustile privredu koronavirusu! Hrvatska i Srbija već hitno reagovale
Sve ove dane poslovni sektor i ekonomska struka apeluju na nadležne da su neophodne hitne i odlučne mjere, ponajviše kroz porezno rasterećenje.
Hrvatski premijer Andrej Plenković prekjučer je kazao da je cilj naći mjere koje će pomoći tamošnjim poduzetnicima kada je riječ o likvidnosti.
"Priritet je održanje radnih mjesta. Založit ćemo se za likvidnost davanja, odnosno poreza i prireza. Predložit ćemo i zakonske promjene kako bismo pomogli svima koji će biti pogođeni ovom krizom. Posebno želim istaknuti da se budžet dobro puni. Nema prijetnje za plaće i penzije, želim jasno poslati tu poruku hrvatskoj javnosti", kazao je.
Kasnije je Zdravko Marić, ministar finansija, naznačio da bi mogle biti usmjerene na odgode plaćanja poreza i poreznog rasterećenja ugroženih kompanija, ali i odgode plaćanja kreditnih obveza za takve kompanije.
Drugi naš susjed Srbija jučer je obavjestila javnost o svojim mjerama. Premijerka Ana Brnabić nagovijestila je direktnu pomoć najugroženijim sektorima, kao što je turizam, ali i navela aktiviranje više od 200 miliona eura investicija u kapitalna ulaganja. Ona bi trebala ublažiti smanjenje projektovane stope ekonomskog rasta.
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić za Klix.ba kaže kako za razliku od susjednih zemalja Hrvatske i Srbije, koje su mnogo ozbiljnije pristupile problemu koji će koronavirus ostaviti na ekonomije tih zemalja, naše vlasti još uvijek nisu niti jednom jedinom rečenicom iskazale zabrinutost, a kamoli da su ponudile paket ekonomskih mjera.
"Struka moli i apeluje na vlade entiteta i Vijeće ministara da hitno i bez odgađanja formira krizni ekonomski štab, pozove stručnjake ekonomiste i kroz razgovor ponudi paket ekonomskih mjera pomoći privredi, radnicima i stanovništvu. Nulti prioritet treba biti zadržavanje radnih mjesta u privredi", smatra Hadžić.
Naše vlasti kao da ne shvataju ono što svijet već zna da je ekonomska opasnost koronavirusa eksponencijalno veća od rizika za javno zdravlje.
"Koronavirus je do danas u svijetu ubio više od četiri i po hiljade ljudi, ali ekonomski će osakatiti milione, posebno jer je epidemija stvorila savršenu oluju s padovima na berzi, naftnim ratom između Rusije i Saudijske Arabije i prelivanjem stvarnog rata u Siriji u novu potencijalnu migrantsku krizu", piše ugledni Independent.