Za zamjenu kasa veći trgovački centri će potrošiti i nekoliko stotina hiljada maraka
S obzirom na to da je cijena jednog fiskalnog uređaja, kako nam je kazao direktor firme Penny plus Almedin Kadrić, skoro hiljadu KM, bez PDV-a, troškovi koje će imati u narednom periodu nisu zanemarivi.
"Troškovi firmi će zavisiti od veličine firme, broja kasa i broja registrovanih veleprodajnih mjesta. U našem slučaju troškovi će iznositi oko 50.000 KM bez PDV-a. Ukoliko je Porezna uprava spremna da prihvati svaki odštampani račun na kasi u Federaciji BiH, mi preporučujemo da se Pravilnik stavi van snage te da se omogući digitalizacija fiskalnog sistema zato što postoje nove tehnologije koje su dostupne, finansijski prihvatljivije i efikasnije od trenutnih. Vrijeme je da se okrenemo digitalizaciji, novim tehnologijama i da koristimo mogućnosti koje nam nude", istakao je Kadrić.
Iako je ovaj Pravilnik nametnuo bespotrebne dodatne troškove privrednicima, iz kompanije Bingo su nam kazali kako oni sebi mogu priuštiti zamjenu fiskalnih uređaja, ali su istakli i kako je ovo veliki izazov manjim privrednim subjektima koji već imaju velika opterećenja u poslovanju, a ovime će biti izloženi dodatnom neplaniranom trošku.
"Bingo trenutno ima 778 kasa u Federaciji BiH. S obzirom na to da je cijena jednog uređaja oko 900 KM bez PDV-a, to će nam uzrokovati neplanirani trošak više od 700.000 KM", kazali su iz Binga.
Kao što je poznato, Vlada Kantona Sarajevo je već zatražila od federalne ministrice finansija Jelke Miličević da stavi van snage Pravilnik o dinamici zamjene fiskalnih sistema u Federaciji BiH prema kojem privrednici u ovom entitetu moraju kupiti nove kase.
Prema procjenama Vlade FBiH, do 14. maja 2020.godine bilo je 83.547 fiskalnih uređaja što znači da će, ukoliko ministricin Pravilnik ostane na snazi, privrednici u FBiH dati 60 miliona KM na zamjenu uređaja.