Popularne danske kockice
58

Zašto su Lego setovi toliko skupi: Priča o impresivnom proizvodnom procesu

Piše: B. R.
Lego set svermirskog broda Milennium Falcon iz "Ratova zvijezda" (Foto: Shutterstock)
Lego set svermirskog broda Milennium Falcon iz "Ratova zvijezda" (Foto: Shutterstock)
Setovi najpoznatijeg proizvođača kockica na svijetu Lega su vrlo skupi. Zašto je to tako?

Primarno je to zbog toga što svaka kockica mora biti savršena. Naime, svaki djelić mora biti nevjerovatno precizan kako bi se mogao uklopiti. Tolerancija je tanja od vlasi ljudske kose. Samo 18 od nekoliko miliona kockica nije prošlo na provjeri kvaliteta. Svaki kalup košta čak dva miliona dolara.

Plastika se zagrijava na temperaturi od 232 stepena celzijusovih. U proizvodnji se koristi stroj koji stvara pritisak jednak pritisku koji stvaraju tri kamiona. Kockica napravljena 1958. godine se i dalje savršeno uklapa s kockicama koje su proizvedene danas. To ukazuje na to da su greške u proizvodnji rijetke.

Sljedeći razlog zašto su Lego setovi toliko skupi jeste što se proizvode od specijalne plastike. Koristi se 12 različitih vrsta plastike. Prvenstveno se koristi ABS plastika za hranu koja se ne degradira tokom vremena. Jedna kockica se može uklopiti s 375.000 ostalih, što je, primjera radi, dovoljno za izgradnju tornja visokog 3500 metara. Tako da premium materijal znači i premium cijene.

Lego ima setove posvećene filmskim junacima, što je još jedan razlog visoke cijene jer filmski junaci nisu jeftini. Kompanija mnogo plaća da bi mogla koristiti popularne likove iz filmova kao što su "Ratovi zvijezda (Star Wars)", Harry Potter i Marvel. Konkretno, Lego je samo 2020. platio pola milijarde dolara za filmske licence.

Specijalni setovi moraju imati odobrenje filmskih studija, tako da su licencirani setovi još skuplji od onih uobičajenih. Figura Batmana je prodavanija nego generičke figure. Lego se ovakvim oblikom partnerstva spasio od bankrota.

Lego setovi su česta meta lopova. Naime, u prodavnicima širom svijeta se ukrade hiljade setova. Jedna od krađa je bila u vrijednosti od 300.000 dolara. Vrijednost setova se povećava nakon što se okonča njihova proizvodnja. Rijetke figure se prodaju za stotine dolara. Shodno prethodno navedenom, Lego setovi su za mnoge investicija.

Povećanju cijena setova su doprinijeli odrasli jer su u Legu svjesni da odrasli vole njihove kockice. Odrasli su ti koji vole veće i kompleksnije setove. Prvi set za odrasle je proizveden 2007., a to je bio svemirski brod iz "Ratova zvijezda" Milennium Falcon koji je imao 5.000 dijelova i koštao je 500 dolara.

Pojedini setovi danas imaju više od 7.000 dijelova. Odrasli troše više na Lego setove nego djeca, a pojedine kolekcije su vrijedne 50.000 dolara.

Još jedan razlog zašto su Lego setovi skupi jeste taj što proizvodnja svakog dijela počinje s istraživanjem. Na istraživanje se godišnje potroši 138 miliona dolara. Osim toga, godišnje se proizvede 850 novih setova. Dizajneri posjećuju lokacije širom svijeta kako bi dobili inspiraciju za novi set.

Da bi se napravila figura policijskog psa, potrebni su mjeseci istraživanja. Za svaku novu kockicu potrebna su dugoročna ispitivanja. Ništa se ne odobrava tako olako. Strojevi rade nevjerovatno precizan posao. Robotske ruke pomjeraju 600 kutija kockica u jednom satu. Svaki stroj stvara pritisak od 25 do 150 tona, prenosi Sunday Roast.