Žuljević: Nigdje na svijetu osim u FBiH privatnici ne kontroliraju fiskalni sistem i kase
"Dodatno joj u prilog ide što on nije u skladu sa zakonom pa ga svakako treba poništiti", navodi dalje u komentaru za Klix.ba Žuljević.
On kaže kako su radi javnosti dužni razjasniti da je sukcesivna zamjena fiskalnih uređaja, koju je ministrica uz prešutnu podršku Vlade FBiH definisala odlukom, čisti pragmatizam s ciljem resursnog pogodovanja firmama koje rade s fiskalnim kasama u smislu implementacije, da 80 miliona ne uzmu odmah, nego iz tri puta.
"Suština fiskalizacije nije QR code, kako ministrica naglašava, jer se radi o instrumentu kontrole u smislu provjere računa od kupaca, gdje praktično država koristi zakonsku mogućnost i tehnologiju da od svih nas napravi svoje inspektore. U Hrvatskoj je od 1. januara 2021. godine QR code obavezan kao dio sadržaja računa u skladu sa članom 9. Zakona o fiskalizaciji, ali samo onih računa koji se naplaćuju sredstvima koja se smatraju prometom gotovine", kaže on.
Osnovni razlog uvođenja QR koda je da građani mogu provjeriti račune na temelju člana 27. Zakona o fiskalizaciji, dodaje.
"U članu 27. Zakona o fiskalizaciji navedeno je da kupci i svi primatelji računa, za koje je izvršen postupak fiskalizacije, mogu provjeriti je li njihov račun prijavljen Ministarstvu finansija i Poreznoj upravi u roku od 30 dana od dana izdavanja računa. Suština online fiskalizacije je da obveznik fiskalizacije dostavlja podatke o računu pojedinačno za svaki izdati račun u trenutku izdavanja računa, tako da jučerašnjim argumentima o sprečavanju manipulacije računima kroz predračune, storniranja i šta sve ne, ministrica snažno zagovara promptni prelazak na sistem online fiskalizacije, za koji nam je onda suvišno prijelazno riješenje", kaže Žuljević.
Osim ako nije cilj da primarno zarade isporučioci kasa, nasuprot interesa države i privrednika, dodaje on.
Žuljević kaže kako su dvije stvari ključne.
"Država koja u vlasništvu ima dva telekom operatera ne može imati opravdanje za bilo kakav vid fiskalizacije, osim online, jer kompletan proces fiskalizacije može završiti kroz postojeće kapacitete telekoma kako sa strane potrebe privrednika u smislu tehničkih preduslova tako i kroz cloud tehnologiju na strani potreba države kada je riječ o optimalnom kapacitetu resursa te sigurnosti za obradu svih transakcija", navodi on.
Ista logika kako je država uredila RTV taksu kroz račune javnih kompanija.
"Nigdje na svijetu privatni sektor nema dominaciju nad fiskalnim sistemom kao što ima u FBiH, gdje se kao stalno 'čudimo' kako nam se tajno evidentiraju obaveze kroz duple blagajne. Znači, zaključno, ministrica mora odustati od pokušaja na koji su je natjerali oni koji bi hljeba preko pogače, da na štetu države uzmu 80 miliona od privrednika", smatra on.
Ministrica je dužna da donosi odluke u interesu države prije svega i kroz javni poziv izabere partnera koji će uraditi fiskalnu aplikaciju tako da vlasništvo nad kodom ima država, koja će imati sve moguće opcije transparentnosti, uključujući "famozni" QR code, te navedeni softver privrednicima staviti na raspolaganje besplatno, predlaže Žuljević.
"Nema potrebe naglašavati kako znatan dio poduzetnika već ima internet pristup i odgovarajuću IT opremu, tako da sama implementacija online fiskalizacije uz saradnju s telekomima uopće ne bi iziskivala neke dramatične dodatne troškove koje država ne može pokriti iz budžeta", zaključio je Žuljević.
Pravilnik o fiskalnim sistemima, kojim je bila predviđena obaveza da privrednici moraju nabaviti nove fiskalne uređaje, u oktobru 2020. godine nije prošao Predstavnički dom Parlamenta FBiH, ali je ipak prije nekoliko dana on objavljen u Službenim novinama.