U prva tri mjeseca godine
20

Problem s Boeingom 737 Max 9 koštao je United Airlines 200 miliona dolara

D. B.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Američka aviokompanija United Airlines okrivila je Boeing za gubitak prihoda u iznosu od 200 miliona dolara u prva tri mjeseca ove godine.

United je bio primoran da prizemlji svoju flotu aviona Boeing 737 Max 9 u periodu od tri sedmice nakon što je čep za nekorištena vrata otpao tokom leta aviona istog modela u vlasništvu kompanije Alaska Airlines u januaru. Iz Uniteda kažu da je to dovelo do gubitka prije oporezivanja u iznosu od 164 miliona dolara u prva tri mjeseca godine. Aviokompanija je navela da bi ostvarila kvartalnu dobit da nije bilo pomenutog incidenta.

Međutim, gubitak je manji nego je predviđano na Wall Streetu, a dionice Uniteda su porasle za više od 5 posto nakon što se oglasio United.

Ova kompanija u svojoj floti ima 79 primjeraka aviona Boeing 737 Max 9, a najviše ih posjeduje Alaska Airlines.

United i Alaska su bili prisiljeni da otkažu hiljade letova dok su obavljanje inspekcije aviona u januaru prije nego je izdata dozvola za nastavak letova spornih aviona.

Ranije ovog mjeseca je Boeing isplatio 160 miliona dolara Alaska Airlinesu kako bi nadoknadio gubitke ove kompanije. United je obavijestio investitore da je na njegove operacije utjecalo i kašnjenje u isporuci aviona.

Boeing je pod novim pritiskom nakon što je zviždač izrazio zabrinutost zbog problema u proizvodnji nekih aviona te to prijavio američkim regulatorima. Riječ je o inženjeru Samu Salephouru, koji je optužio Boeing da koristi "prečice" u proizvodnji modela 787 i 777. On je kazao da mu je prijećeno otkazom nakon što je svoju zabrinutost podijelo sa šefovima kompanije.

No, iz Boeinga tvrde da su optužbe "netačne" te da vjeruju u sigurnost svojih aviona.

Salehpour će biti ključni svjedok na saslušanju u Senatu zakazanom za danas.

Podsjetimo, čep za nekorištena vrata na Boeingu 737 Max 9 kompanija Alaska Airlines je otpao nedugo nakon polijetanja, što je šokiralo putnike, a piloti su vratili avion na aerodrom u Portland.

Najnoviji incident je pokrenuo nova pitanja o sigurnosti Boeingovog aviona.

Kompanija je pod "lupom" nakon dvije fatalne nesreće Boeinga 737 Max 8 iz 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo 346 ljudi.

Vezani članci