Zvaničan stav
1

Promjena programa uzrkovala dvostruko povećanje ekonomskog pada u FBiH

Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Na tekst našeg portala o tome kako je ekonomski pad u Federaciji BiH različito iskazivan regovali su iz Federalnog zavoda za statistiku (FZS).
"U cilju istinitog i potpunog informisanja javnosti, a vezano za tvrdnje iznesene u članku objavljenom na portalu Klix pod nazivom 'FBiH frizirala podatke o ekonomskom padu: Ipak nismo bili drugi najbolji u Evropi', od 4. januara 2021. godine Federalni zavod za statistiku želi uputiti demanti na navedene tvrdnje", kažu oni.

U skladu s Kodeksom prakse evropske statistike i načelom nepristrasnosti i objektivnosti, statistički podaci se obrađuju na objektivnoj osnovi i u skladu sa statističkim metodologijama, kažu oni dalje te tvrde da su iznesene jednostrane i netačne tvrdnje bez prethodno traženog mišljenja i obrazloženja zvaničnih proizvođača i davalaca službenih podataka (Federalni zavod za statistiku).

"Radi objektivnog informisanja javnosti Zavod ima obavezu da iznese sljedeće argumente:

  • Osnovna svrha obračuna tromjesečnog bruto domaćeg proizvoda je izračun realne stope rasta. Smatramo da je potrebno naglasiti da nedesezonirana (izvorna) stopa realnog pada BDP-a za II tromjesečje 2020. godine (promjene u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine) nije izmijenjena i da iznosi 9,7 posto, a koja se uglavnom i koristi kod poređenja kratkoročnih ekonomskih kretanja između regija ili zemalja. Ovo nedvosmismisleno pokazuje da podaci nisu 'frizirani' jer su nedesezonirani (izvorni) podaci ostali nepromijenjeni;

  • Razlog zbog kojeg je došlo do razlika u stopi realnog pada desezoniranih podataka (a koje se odnose na promjene u odnosu na prethodno tromjesečje) publikovanih u saopćenjima za II i III tromjesečje 2020. godine (promjena sa -5,6 posto na -10,5 posto) je promjena softvera koji se koristi za sezonsko podešavanje, tako da je od trećeg tromjesečja 2020. godine cijela serija podataka sezonski podešena u programu JDEMETRA+ (https://ec.europa.eu/eurostat/cros/content/software-jdemetra_en), a do tada je korišten program DEMETRA+, a sve u skladu sa preporukama EUROSTAT-a što smo i obrazložili u dijelu Metodološka objašnjena Saopćenja 'Tromjesečni bruto domaći proizvod, III tromjesečje 2020.' koje je objavljeno na web stranici Zavoda 30.12.2020.godine: Produžavanje serije stopa rasta sezonski podešenih podataka publikovanjem tromjesečnih podataka za svako sljedeće tromjesečje, može prouzrokovati korekcije već objavljenih sezonski podešenih stopa rasta zbog svojstva primijenjene metode desezoniranja. Tromjesečni podaci tekuće godine su podložni promjenama do objavljivanja podataka za četvrto tromjesečje. Poslije objavljivanja podataka za četvrto tromjesečje, tromjesečni podaci su podložni promjeni samo u cilju usklađivanja sa godišnjim podacima.

  • S tim u vezi ističemo da je netačna tvrdnja: '...da je Federalni zavod za statistiku korigovao ili uduplao pad u ranijem kvartalu. Umjesto pada od 5,6% sada stoji velikih 10,5%.'

  • Također, radi objektivnog informisanja javnosti potrebno je da naglasimo da se procjene tromjesečnog bruto domaćeg proizvoda za Federaciju Bosne i Hercegovine ne dostavljaju Agenciji za statistiku Bosne i Hercegovine, te da Federalni zavod za statistiku koristi 'indirektni' metod obračuna na osnovu indikatora kojim raspolaže. Stoga ne stoji tvrdnja da su podaci Agencije za statistiku BiH zbir entitetskih podataka za tromjesečni BDP (osim u slučaju godišnjeg BDP-a po proizvodnom pristupu za koji se primjenjuje 'bottom up' pristup što predstavlja zbir entitetskih podataka).

  • U cilju stvaranja jedinstvenog statističkog sistema u Bosni i Hercegovini Federalni zavod za statistiku je u mjesecu aprilu 2018 godine., upoznao bivšeg šefa EU Delegacije Vigemarka i predsjednika EU komisije g. Junkera o poteškoćama koje je neoophodno prevazići na nivou Bosne i Hercegovine da bi podaci bili usklađeni sa ACQIS (pravnom stečevinom Evropske unije). Ovim putem podsjećamo da je FZS 2017. godine u „Službenim novinama FBiH“ broj: 102/17 objavio sve metodologije u cilju transparentnosti i zaštite manipulisanja podacima, a što predstavlja veliki napredak statistike Federacije BiH na čelu sa Vladom FBiH, jer su po prvi put objavljeni svi metodološki dokumenti", kazali su.

Radi zaštite integriteta institucije pozivamo sve one koji koriste i tumače podatke Federalnog zavoda za statistiku da prije iznošenja opasnih, dodaju, paušalnih tvrdnji u medijima o "friziranju" službenih podataka kontaktiraju zavod, kao jedinu mjerodavnu i ovlaštenu instituciju za obradu i objavu podataka, kako bi dobili ispravna i metodološki argumentovana pojašnjenja, u suprotnom Federalni zavod za statistiku bit će prinuđen poduzeti sve zakonom propisane radnje.