Ranjeni turizam u Hercegovini osnažuje projekt "Ćiro - staza svjetske baštine"
Julijana Mikulić Jurković, iz stručne službe za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Grada Čapljine kaže da je cilj projekta izvršiti utjecaj na povećanje broja posjetilaca i poboljšanje lokalne privrede, kreiranjem i uvezivanjem sadržaja i ponude duž biciklističke staze.
"Projekt će proširiti turističku ponudu Hercegovine, dijela zemlje bogatog kulturnog, povijesnog i vjerskog nasljeđa, s autentičnim pričama i činjenicama te posjetama različitim povijesnim atrakcijama", kazala je Mikulić Jurković.
Direktorica JU Radimlja Stolac Maja Lopin kao jedan od nosilaca projekta kaže kako je ovo veliki iskorak kako na području turizma tako i na području čitavog razvoja Hercegovine kao destinacije, koja ima svoje komparative prednosti čak u vrijeme kada je došlo do pandemije koronavirusa.
“Možemo vidjeti da imamo šta ponuditi turistima čak i kada turizam doživljava svjetski kolaps“, kazala je navodeći kako je ovo trenutak kada se ubrzavaju projektne aktivnosti koje će do oktobra 2021. godine doprinijeti razvoju Hercegovine kao brenda.
Vršitelj dužnosti direktora REDAH-a Ivica Sivrić je podsjetio kako je ovaj projekat krenuo prošle godine, ali da je situacija uzrokovana koronavirusom utjecala na cijeli turizam, pa tako i na ovaj projekat, ali da će se sada raditi ubrzano na njegovog provedbi.
"Cilj je da ovaj projekt povežemo sa kulturnom baštinom i povećamo kvalitetu, kako bi se cijela teritorija ojačala“, kazao je Sivrić. Dodaje da projekt vrijedan 377.395 eura, traje 18 mjeseci od čega 301.820 eura sufinansira Evropska unija u okviru EU4Business-a.
"Svi partneri projekta svjesni su potencijala biciklističke staze Ćiro, te sektora turizma koji iz godine u godinu postaje sve značajniji. Ovim projektom želimo stvoriti prepoznatljivu destinaciju u BiH povezivanjem bogate kulturne i povijesne tradicije sa gastronomskim i avanturističkim sadržajima, koja će privlačiti posjetitelje i nuditi jedinstven doživljaj“, objasnio je Sivrić.
Dodaje da izradom studije izvodljivosti, mapiranjem ključnih aktera, razvojem marketinške strategije, izrada promotivnih materijala, web stranice, organiziranjem promotivne biciklističke rute, poboljšanjem infrastrukture te nizom drugih aktivnosti će se povezati i promovirati svi obrtnici, poduzeća i pojedinci koji se žele uključiti u lanac vrijednosti na Ćiri.
"To će rezultirati novim turističkim proizvodima, podizanjem kvalitete usluga čime će se privući dodatni cikloturisti, što će rezultirati zadržavanjem postojećih i otvaranjem novih radnih mjesta, te povećanjem prihoda", naglasio je Sivrić.
Krajnji korisnici projekta su mikro, mala i srednja preduzeća i pojedince uključujući turoperatore, turističke agencije, lokalne restorane, hotele, motele, sportske klubove i udruženja.
Pored Regionalne razvojne agencije za Hercegovinu - Redah, u projekt "Ćiro - Staza svjetske baštine" uključeni su Grad Čapljina, općine Stolac i Ravno te turistička agencija Kula Turist d.o.o.