SAD i Njemačka postigle sporazum kojim će biti omogućen završetak plinovoda "Sjeverni tok 2"
Bidenova administracija će se odreći dugogodišnjeg protivljenja Washingtona plinovodu Sjeverni tok 2, što predstavlja promjenu američkog stava. Time su završavena višegodišnja nagađanja o sudbini projekta. Njemačka će se prema sporazumu složiti da će pomoći Ukrajini u energetskim projektima i diplomaciji.
Američki zvaničnici u prethodne dvije predsjedničke administracije usprotivili su se Sjevernom toku 2 iz straha da će to pojačati ekonomski i politički utjecaj Moskve u Evropi. Plinovod će Kremlju omogućiti da poveća evropsku zavisnost o ruskom prirodnom plinu, a zatim ga koristiti za ucjenu američkih saveznika, rekli su kritičari. Takve optužbe Rusija je odbacila.
Predsjednik Biden, tražeći tješnje veze s Evropom, a posebno s Berlinom, odrekao se američkih sankcija protiv ruske kompanije Nord Stream 2 AG, registrovane u Švicarskoj, i njenog izvršnog direktora u maju, što je nagovijestilo promjenu američkog stava.
Zvaničnici su kazali da se Biden nastavlja protiviti naftovodu i smatra ga potezom Kremlja da proširi svoj utjecaj na druge, međutim, savez s Evropom je najučinkovitiji način da se suprotstavi Moskvi.