Sindikat trgovine: Kako ćemo primati platu dok sjedimo kući kad nemamo Kolektivni ugovor?
Navodi da današnjim saopćenjem Udruženje poslodavaca Federacije BiH pokušava da opravda prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu i uvjeri izabrane zastupnike da ga podrže.
"Izmjenama i dopunama dalje se derogiraju prije svega prava radnika u privatnom sektoru, koji su na najvećem udaru pandemije. Pritom poslodavci zanemaruju da to neprihvatljivo ponašanje je itekako prihvatljivo među članicama UP FBiH. Naime, 90 posto radnika u trgovini nije organizovano u sindikat, ne zato sto ne žele, nego zato što svi zahtjevi STBiH za dozvolom za organizovanje ostaju bez odgovora", izjavila je Beširović.
Navodi da su radnici u trgovini ostali početkom godine i bez Kolektivnog ugovora, a pregovori o njegovom produženju nisu započeli i pored njihovih stalnih zahtjeva.
"Ipak, ako je Udruženju poslodavaca vjerovati, plaću će radnik dobijati "dok sjedi kući, po Kolektivnom ugovoru". Dakle, istom onom o radnicima u trgovini za koji pregovori još nisu ni počeli, a očigledno niti nemaju takvu namjeru", smatra Beširović.
Zastupnike i zastupnice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, koje Udruženje poslodavaca FBiH poziva da usvoje izmjene Zakona o radu, Beširović podsjeća na obećanja koja su dali da će konačno interese radnika u privatnom sektoru staviti kao prioritetne.
"U srijedu, 29. jula na online eventu koji organiziramo u saradnji sa Samostalnim sindikatom šumarstva, prerade drveta i papira BiH, svakog političara ćemo pojedinačno pitati na koji način su počeli s brigom o radnicima. Radnici će stvarnu brigu itekako znati prepoznati", kazala je Beširević.
Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH i Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH organizirat će online event pod nazivom "Ko se u politici brine za radnike".
Event će se održati u srijedu, 29. jula s početkom u 11.00 sati pomoću ZOOM platforme, a on će biti emitovan uživo na Facebook stranicama sindikata. Unapređenje uvjeta u kojima se nalaze radnici, te na koji način može izvršna i zakonodavna vlast utjecati na poboljšanje radnih uvjeta, kako izjednačiti položaj radnika u privatnom sektoru s onima u javnom, te izazovima s kojima se susreću radnici za vrijeme pandemije Covid-19.
Na eventu će govori predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH Lejla Ćatić, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Mersiha Beširović, ekonomska analitičarka Svetlana Cenić, te predstavnici političkih partija.