Smailbegović: Zakon se što prije treba izglasati kako bi radnici znali na čemu su
"Mi kao Udruženje poslodavaca smo od početka uključeni u ovaj proces i pokušavamo konzumirati pravo koje imamo u kreiranju zakona i odluka. Apeliram na tajming, odnosno da se ovaj zakon što prije izglasa jer je i dalje puno dilema kako bi radnici znali na čemu su", smatra Smailbegović.
On ističe da je ključan član 4. "korona-zakona" oko kojeg se vodi polemika.
"Jedna pozitivna stvar ovog zakona je što ima širok obuhvat. Od velikih kompanija do onih koji imaju jednog zaposlenog. Ovdje je samo jedan filter samo, a to je pad prometa od 20 posto. Mi smo dali svoje amandmane, dali smo svoje primjedbe. One se svode da se dorade kritjeriji za pad prometa, odnosno šta je to osnovica od 20 posto. Mi mislimo da treba dodati i određeni mjesec prošle godine u poređenju s ovom godinom i za firme koje posluju po projektnom principu. To bi bili kriteriji koji će zadovoljiti sve firme", smatra predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Mišljenja je da jako puno malih firmi i obrtnika kojima je zabranjen pad imaju pad prometa mnogo veći od 20 posto.
"Oni ne mogu preživjeti samo sa doprinosima na minimalnu platu. Treba naći način da se osigura regresiranje minimalne plate. To je pitanje i nadležnosti kantona i Federacije BiH. Mi se nadamo da će se u ovo sve uključiti i kantoni kako bi se napravi komplentaran sistem i kako bi se pomoglo radnicima kojima je značajno pao promet", rekao je, između ostalog, Smailbegović.