Smanjenje PDV-a: Predizborna kampanja, konkretna ekonomska politika ili ipak nešto treće?
Prije sedam dana zastupnici SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH predali su u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dodatnu vrijednost, kojim je predviđeno uvođenje niže stope PVD-a na lijekove i osnovne životne namirnice.
Ovaj prijedlog zapravo predviđa uvođenje diferencirane stope PDV-a, niže od 10 posto za lijekove, brašno, hljeb, mlijeko i mliječne proizvode, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer i homogeniziranu dječiju hranu, ali i uvođenje više stope od 22 posto na luksuzne proizvode, kako su naveli. Sam prijedlog u javnost je prvi iznio stranački lider Milorad Dodik.
Prijedlog su podržali i iz opozicionog političkog rivala - SDS-a. Predsjednik SDS-a Mirko Šarović kazao je kako je njegova politička opcija uvijek bila za to da se smanji ili diferencira stopa PDV-a za određene proizvode.
U ovoj stranačko-fiskalnoj slagalici zanimljiva su dva detalja:
-
SNSD ne predlaže smanjenje stope PDV-a, kako su naznačili u samoj najavi, već samo uvođenje niže stope za nekoliko osnovnih potrepština, ali i povećanje PDV-a za luksuznu robu. Sada je sva roba oporezovana istom stopom od 17 posto.
-
Upravo je SNSD-ov predsjedavajući Vijeća ministra BiH Zoran Tegeltija neposredno pred početak pandemije forsirao prijedlog povećanja jedinstvene stope PDV-a.
S druge strane, sve promjene ili usložnjavanja PDV sistema prije ili kasnije budu odbijeni zbog, kako obično kažu iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), nemogućnosti provedbe u postojećim kadrovsko-tehničkim uslovima.
PDV je "zlatna koka" ovog sistema i bez obzira na sve ideje, bile one predizborni spin ili ekonomska ospervacija političkih zvaničnika, niko još nije želio ući u rizik mijenjanja nečeg za što se unisono misli da je najvitalniji dio javnog sistema kod nas.