Softverska industrija je ključ razvoja BiH, neophodna institucionalna podrška
Softverska industrija raste iz dana u dan, a o potencijalu ove industrije u našoj državi najbolje govore statistički podaci. Prema preliminarnoj analizi udruženja BIT Alijansa, koje okuplja domaće softverske kompanije, godišnji prihod po softver inženjeru iznosi između 80.000 i 120.000 KM.
"U proteklih pet godina broj uposlenih u softverskoj industriji porastao je za 560 posto, a prihodi su porasli za 240 do 1.400 posto", rekao je generalni direktor BIT Alijanse Armin Talić.
Najveći problem s kojim se suočavaju je nedostatak IT kadra.
"Softverska industrija je ključ razvoja BiH i zbog toga fakulteti koji kreiraju taj kadar trebaju razmisliti o promjeni kurikuluma i povećanju kvota", poručio je Talić.
Haris Memić, predsjednik Upravnog odbora BIT Alijanse, istakao je da cijela BiH zapošljava oko 3.000 inžinjera, a godišnje educira 100 do 150 softver inžinjera i naglašava da je to, u odnosu na potrebe i potencijal, jako malo.
"S 25.000 softver inženjera, bh. softverska industrija ostvarila bi više od 2 milijarde KM prihoda što je 10 posto rasta BDP-a", rekao je Memić.
Osim predstavljanja potencijala razvoja softverske industrije u BiH široj javnosti, organizacijom ove konferencije vlast je poslala poruku podrške softverskoj industriji, kao zvaničnog opredjeljenja BiH i njenih institucija na svim nivoima.
"Statistički podaci pokazuju koliko je softverska industrija neophodna za razvoj BiH. IT sektor mora imati institucionalnu podršku, jer smo prema statistici na 77. mjestu i ispred nas su dosta manje zemlje", rekao je ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Ismir Jusko.
Dodao je da će Vijeće ministara ubrzo razmotriti Strategiju razvoja softverske industrije.
"Kada kao ministar elaboriram nešto, radim to snagom argumenta. Ovdje argumenata ima mnogo i volio bih vidjeti osobu koja to neće podržati", rekao je Jusko.
Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković je istakao da samo slijepi ne vide šansu koju našoj državi pruža softverska industrija.
"Ovakve stvari bude uspavane političke subjekte i ukazuju na jednu realnu i objektivnu šansu za ubrzani razvoj Bosne i Hercegovine. Ovo je jedan brzi voz u kojem još uvijek ima mjesta i u kojem možemo naći svoju kartu za svjetsko, globalno tržište. Za to imamo sve resurse, sve potencijale i čini mi se da najviše nedostaje institucionalne podrške na svim nivoima vlasti", rekao je Konaković.