Uspješno poslovanje
33

Sparkasse Banka: Dugogodišnji uspjeh zasnovan na stabilnosti i podršci razvoju ekonomije BiH

Uprava Sparkasse Bank BiH
Uprava Sparkasse Bank BiH
Sudeći po rezultatima poslovanja sa trećim kvartalom 2024. godine, Sparkasse Banka nastavlja trend uspješnog poslovanja iz prethodne tri godine - potvrdila je poziciju jedne od najstabilnijih banaka na bh. tržištu, najaktivnijih kreditora koji podržavaju razvoj ekonomije BiH, ali i institucije koja svoj uspjeh dijeli potičući održiv razvoj zajednica u kojima posluje.

Ova banka je za nepune tri godine povećala aktivu za gotovo 30 posto i dosegla veličinu od gotovo 2,5 milijarde KM. U 2024. godini Sparkasse Banka očekuje rast kreditnog portfolija od oko 9 posto, što odgovara i prosječnim godišnjim stopama rasta kredita u periodu 2021-2024 tokom kojeg je ova banka plasirala preko 2 milijarde KM prema privredi i građanima, izdvojivši se kao jedan od najaktivnijih kreditora u BiH. Ovaj uspjeh i kontinuirani rast, uz stalna ulaganja u resurse banke, omogućio je visok nivo povjerenja javnosti u Sparkasse brend. To potvrđuje snažan rast depozita i štednje u ovoj banci, a koji su danas za gotovo trećinu veći nego prije tri godine.

Dinamičan rast na tržištu i povećanje operativnih prihoda, uz značajno povećanje interne efikasnosti, doprinijeli su tome da ova banka u protekle tri godine posluje vrlo profitabilno sa prosječnim povratom na kapital od oko 12 posto.

Svi indikatori poslovanja u prvih devet mjeseci 2024. ukazuju da će Sparkasse i u ovoj godini nastaviti zdrav, konzistentan rast u svim segmentima poslovanja, gradeći lidersku poziciju jednog od najrespektabilnijih finansijskih brendova u BiH.

Amir Softić, Predsjednik Uprave
Amir Softić, Predsjednik Uprave

"Sparkasse Banka spada u red najstabilnijih banaka u BiH. Pod tim podrazumijevam kvalitet aktive, efikasnost poslovanja, finansijski održiv poslovni model i kvalitetne, jedinstvene bankarske usluge. Stabilnost i odgovorno poslovanje stavljamo daleko iznad kratkoročnog profita, jer samo stabilno bankarstvo može pratiti privredu monetarnom ponudom kreditnog novca i konačno, reinvestirati svoj profit u BiH kako smo mi to radili svih proteklih godina. Ako ovome dodamo i snagu brenda, onda je jasno da Sparkasse Banka na ovim elementima gradi svoju budućnost. Mi ne želimo biti najveći, naš cilj je biti najkvalitetnija, najstabilnija finansijska institucija koja podržava razvoj ekonomije i unapređuje kvalitet života građana u zemlji u kojoj posluje", pojašnjava Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse Bank BiH.

Podrška ekonomiji i otvaranju novih radnih mjesta: Fokus na startupe, turizam i zelenu tranziciju

Polazeći od uvjerenja da kao banka može biti uspješna samo ako su ekonomija i zajednice u kojima radi uspješne, Sparkasse stavlja poseban fokus na kreditiranje kompanija i stambeno finansiranje građana BiH. U oba ova segmenta kredita su u protekle tri godine povećana za oko 33 posto.

Mimo redovnog kreditiranja, ova banka provodi niz specifičnih programa na osnaživanju potencijalnih sektora i industrija u BiH. Primjer je jedinstveni program mentoringa i finansiranja startup preduzeća “Korak po korak” koji Sparkasse provodi u saradnji sa Startup studiom Fondacije Mozaik od 2021. godine. Kroz program je mentorsku podršku dobilo gotovo 150 malih start-up biznisa, zaživjele su nove kompanije te je kroz direktno finansiranje podržano otvaranje ili zadržavanje oko 120 radnih mjesta.

Tu je i program umrežavanja domaćih turističkih agencija sa partnerima iz evropskih zemalja sa ciljem promocije turističkih potencijala BiH, uspostavljanja poslovnih veza i stimulisanja priliva turista u BiH. U partnerstvu sa projektom USAID Turizam, banka je u protekle dvije godine organizirala posjete i susrete gotovo pedeset turističkih djelatnika iz BiH, Austrije i Republike Češke što već daje rezultate u vidu novih aranžmana i grupa turista u BiH.

"Sa našim programima osnaživanja sektora i industrija vitalnih za stvaranje nove vrijednosti i radnih mjesta u BiH, nastojimo izlaziti iz okvira našeg bankarskog posla i uloge klasične komercijalne banke. Ipak, nikada ne gubimo iz vida našu primarnu ulogu, a to je da razumijemo i pratimo specifične potrebe privrednika kao kreditor. Radimo to sa nizom modela finansiranja prilagođenih specifičnim industrijama kao što su poljoprivreda i turizam. Ovi krediti, kako investicioni tako i za obrtna sredstva, uključuju mogućnost fleksibilne otplate koja uvažava sezonalne cikluse u poslovanju ovih firmi. U isto vrijeme, važno nam je doprinositi ostvarenju ciljeva održivog razvoja zemlje u kojoj radimo. Osim što sami nastojimo poslovati održivije kroz različite prakse poput korištenja vlastitih solara i zelenih izvora energije ili električnog voznog parka, kao banka se trudimo aktivno potaći i podržavati naše klijente u zelenoj tranziciji. Ova transformacija može otvoriti velike šanse za njih, za finansijski sektor i ekonomiju BiH u cjelini, a kako će se one koristiti, zavisit će primarno od znanja kojima raspolažemo", kaže Softić.

Amir Softić, Predsjednik Uprave
Amir Softić, Predsjednik Uprave

Dodaje da Sparkasse Banka upravo zato aktivno radi na podizanju nivoa znanja iz oblasti ESG-a, kako u banci, tako i među svojim klijentima te je upravo završila ciklus radionica za oko 100 kompanija u nekoliko regija širom BiH.

Sve je to praćeno nizom održivih kreditnih linija za povećanje energetske efikasnosti, ozelenjavanje, digitalizaciju, a koje kompanijama mogu pomoći da se prilagode EU standardima, osnaže svoju izvoznu poziciju i budu konkurentnije na inostranim tržištima.

Socijalna odgovornost: 350.000KM za podršku oporavku lokalnih zajednica od poplava

Sparkasse Banka je razvila autentičan poslovni model kojim, kao članica jedne od najvećih evropskih grupacija Erste i Steiermaerkische Sparkasse sa tradicijom poslovanja od preko 200 godina, ispunjava svoju ulogu i svrhu: da doprinosi ekonomskom, socijalnom i ekološkom razvoju zemlje u kojoj radi i poboljšava kvalitet života ljudi oko sebe.

Neki od najvećih programa kroz koje Sparkasse Banka nastoji biti odgovoran „korporativni građanin“ su: tradicionalno godišnje čišćenje niza vodenih lokacija sa svojim zaposlenicima širom BiH sa ciljem promocije očuvanja i čistoće okoliša; digitalno mapiranje, postavljanje i održavanje infrastrukture na 44km staza na Trebeviću sa ciljem razvoja zdravih navika i turističke atraktivnosti glavnog grada BiH; glavno sponzorstvo humanitarne šetnje/utrke „Zlatni krug“ i Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“.

Inače, banka je svoju mobilnu aplikaciju SIMPL stavila na raspolaganje kao kanal za prikupljanje sredstava nizu odabranih udruženja koja oplemenjuju i pomažu zajednicu.

"Mi svoj uspjeh mjerimo kroz prizmu svih onih koji nam taj uspjeh omogućavaju i sa kojim ga, u konačnici dijelimo. To su prije svega naši klijenti i depozitari. Sva istraživanja nam potvrđuju da oni spadaju među najzadovoljnije i najlojalnije klijente na bankarskom tržištu – prema tome osjećamo veliku odgovornost i zahvalnost. Zatim, naši sjajni zaposlenici koji su zaslužni za sve što kao institucija postižemo, i za to da nas javnost prepoznaje kao jedan od najsnažnijih brendova u BiH. I konačno, tu su lokalne zajednice čije specifične potrebe nastojimo prepoznati i reagovati tamo gdje je najpotrebnije. Nažalost, ove godine je ta reakcija bila više nego potrebna nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile BiH te smo do sada alocirali preko 350.000KM za podršku zajednicama u oporavku od poplava", pojašnjava Softić.

Finansijsko opismenjavanje i inkluzija: Uvođenje finansijske edukacije u osnovne škole

Kao Sparkasse, što na njemačkom znači „štedionica“, ova banka u BiH ima specifičan poslovni model u čijem je centru finansijska pismenost. Polazeći od uvjerenja da su informirane finansijske odluke i zdrave finansijske navike stub prosperiteta pojedinaca i društva u cjelini, ova banka aktivno radi na tome da finansijska edukacija postane sastavni dio obrazovnog sistema od najranije dobi.

Stoga je u 2024. godine pokrenula niz inicijativa i pružila podršku ministarstvima obrazovanja u prigramima uvođenja finansijske edukacije u osnovne škole. Već od školske 2024/2025 godine, finansijske radionice će zaživjeti u oko 100 osnovnih škola i dosegnuti oko 6.000 učenika u Unsko-Sanskom i Kantonu Sarajevo. Program se upravo pokreće i u Bosansko-Podrinjskom kantonu, a cilj je širenje inicijative na cijelu BiH.

Također, banka je u saradnji sa šest vodećih, javnih ekonomskih fakulteta iz cijele BiH uspostavila godišnju nagradu “Zlatno S za najbolji rad iz oblasti ekonomije i bankarstva”. Program je u protekle dvije godine privukao desetine istraživačkih i naučnih rješenja za prosperitet ekonomije BiH, a 11 radova je javno promovirano.

Lider u digitalizaciji: Nagrada Zlatni BAM 2024 za najbolju aplikaciju mobilnog bankarstva u BiH

Sparkasse mobilno bankarstvo SIMPL je na ovogodišnjioj dodjeli nagrada Zlatni BAM, proglašeno najboljom aplikacijom mobilnog bankarstva u Bosni i Hercegovini. Aplikacija je od strane stručnog žirija prepoznata zbog svoje jednostavnosti, sigurnosti i izuzetnog korisničkog iskustva, čime je postavila visoke standarde u oblasti mobilnog bankarstva u BiH.

Amir Sotić, predsjednik Uprave Sparkasse Banke na ovu nagradu se osvrće riječima: "U 2023. je Sparkasse bila dobitnik Zlatnog BAM-a za najveći doprinos finansijskoj inkluziji i finansijskoj pismenosti u BiH. Ove godine je naša SIMPL aplikacija za mobilno bankarstvo prepoznata kao najbolja na tržištu. Na prvi pogled su to priznanja za dva potpuno različita segmenta ili perspektive poslovanja jedne banke, ali to nije tako. To smo upravo mi. Ove dvije nagrade upravo prepoznaju bit poslovnog modela Sparkasse Banke, a to je odgovornost prema zajednici u kojoj radimo sa jedne strane i vrhunski kvalitet usluge koji prati potrebe čovjeka, posebno u digitalnom dobu, sa druge strane".