Finansijska pismenost
67

Sparkasse “Mala škola novca” počinje u osnovnim školama

Sponzorirani članak
Sparkasse "Mala škola novca"
Sparkasse "Mala škola novca"
Sparkasse banka u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja Unsko-sanskog kantona započela je prošle sedmice u Bihaću implementaciju jedinstvenog projekta uvođenja finansijske edukacije za osnovne škole pod nazivom "Mala škola novca".

Program podrazumijeva sistemsko integrisanje finansijske pismenosti u obrazovni sistem, uključujući osnaživanje nastavnog osoblja za prilagođenu edukaciju učenika o finansijskoj pismenosti i preduzetništvu, te implementaciju u školama sa ciljem podizanja znanja i stvaranja zdravih finansijskih navika od najranije dobi.

Sparkasse
Sparkasse "Mala škola novca"

Kroz edukativne radionice osmišljene od strane eksperata iz ove oblasti, a uz podršku Sparkasse stručnjaka, nastavnici su obučeni za daljnje provođenje finansijskih edukacija u svojim učionicama. Program edukacija pod nazivom "Mala škola novca" će se tako u početnoj fazi implementirati u 15 osnovnih škola Unsko-sanskog kantona u 2024/2025 školskoj godini, a potom će se širiti i na sve ostale škole u ovom kantonu.

"Mala škola novca" predstavlja jedinstven program banke usmjeren na finansijsko obrazovanje djece, prilagođen njihovom uzrastu. Cilj programa je kroz specijalizirane radionice razviti kod njih odgovorne finansijske navike koje će im koristiti u budućnosti.

Sparkasse
Sparkasse "Mala škola novca"

Podršku ovom programu pružio je i projekat "Boljom upravom do bržeg ekonomskog rasta" (EGG2), koji finansira Vlada Kraljevine Norveške, a provodi UNDP u BiH.

Integrisanje finansijskih edukacija u osnovni obrazovni sistem u USK predstavlja početak programa kojim Sparkasse banka planira proširiti na saradnju sa ministarstvima obrazovanja i drugih kantona širom BiH, s krajnjim ciljem da se finansijsko opismenavanje integriše u školski kurikulum širom BiH.