Stolovi iz Konjuha stigli do Francuske: Za daljnji razvoj fabrike nema političkog sluha
U živiničkom Konjuhu u stečaju danas je angažovano blizu 30 radnika koji se uglavnom bave proizvodnjom kancelarijskog i školskog namještaja za kupce u Republici Srpskoj. Po narudžbi proizvode i druge predmete od drveta, a prije nekoliko dana prvi šleper drvenih stolova izvezen je u Francusku.
S inozemnim kupcem sklopljen je posao u vrijednosti od skoro 80 hiljada konvertibilnih maraka, a za njega se trenutno pripremaju nove količine stolova koje će do kraja mjeseca biti otpremljene u još dva šlepera.
"Ovaj posao je za nas značajan, a stolovi koje smo proizveli su na razvlačenje i odličnog su kvaliteta, što je prepoznao i naš kupac. Osim ovih stolova, mi smo ranije izvozili i stolice koje imamo u svom asortimanu", kaže za Klix.ba predsjednik Sindikata Konjuha Mujo Gavranović.
Kapaciteti ove fabrike su mnogo veći, a radnici navode da za unapređenje angažmana trenutno nema poslovnog, ali ni političkog sluha. Pojašnjavaju da im problem predstavlja neriješen status ove fabrike, koja se već pet godina nalazi u stečaju.
"Mi imamo proizvodnju, ali nismo zadovoljni, jer smo stečaj zamišljali drugačije. Vjerovali smo da će veoma brzo početi raditi 300 ljudi, ali nas je sada skoro 30. Zbog trenutnog statusa nismo konkurentni na tržištu, a otežana nam je i nabavka sirovine i repromaterijala. Njega mora kupiti kupac naših proizvoda, što je za mnoge komplikovano. Da imamo bilo kakve pomoći nadležnih, sigurno bismo bolje radili i imali veći broj zaposlenih", dodaje Gavranović.
Ilustrujući način poslovanja, Gavranović navodi da su dogovor s kupcem iz Francuske postigli tako što je on unaprijed isplatio novac za namještaj, od kojeg su radnici nabavili repromaterijal.
"Naš namještaj je zastupljen i u javnim ustanovama u Republici Srpskoj, gdje su prepoznali naš rad. Tri ili četiri općinska kabineta smo opremili našim kancelarijskim namještajem, a školski namještaj se nalazi u svim tamošnjim školama. Nadamo se da će ovakvih prilika za sklapanje posla biti i u bližoj budućnosti", ističe Gavranović.
Strateški partner Živiničanima bi bio od velikog značaja, međutim njega je teško osigurati zbog činjenice da ne postoji mogućnost prodaje imovine ovog nekadašnjeg giganta u cijelosti. Naime, takvu prodaju je nemoguće realizirati zbog sudskog spora s Gradom Živinice, a koji zahtijeva urbanistički plan.
Prodaja imovine realizira se dijeljenjem na lotove, međutim, prema Gavranovićevim riječima, ozbiljan strateški partner koji se ranije pojavljivao, na takvu kupovinu ne može pristati.
"Svakog mjeseca imamo oglašavanje prodaja, međutim niko nije zainteresiran za takav način kupovine imovine. Promjena vlasništva za nas je najbolje rješenje, jer ova fabrika ima svoj brend i znamo da bismo shodno našem kvalitetu uspjeli", ističe Gavranović.
Stečajni postupak u Konjuhu je proglašen u septembru 2016. godine i od tada se više od hiljadu radnika nalazi u nezavidnom položaju. Blizu 60 nekadašnjih radnika danas ispunjava uslove za odlazak u penziju, ali neuplaćeni radni staž im onemogućava ostvarivanje tog prava.
"Prijašnji dioničari su uništili Konjuh, a svemu tome je kumovala i država koja nije reagovala na vrijeme i dozvolila je propast. Nažalost, država ni sada ne reaguje na adekvatan način, iako bi od ove fabrike koristi mogli imati mnogi. Prošle godine Vlada Federacije BiH nas je odbila, onemogućivši nam novčana sredstva za uvezivanje radnog staža. Nažalost, uvijek smo na posljednjem mjestu i tako je i ovaj put", žali se Gavranović.
Konjuh se našao u stečaju na osnovu zahtjeva Razvojne banke Federacije BiH, a kojoj je ova fabrika dugovala novac za kredit. U postupak se ušlo shodno čvrstim obećanjima Vlade Tuzlanskog kantona, koja je postigla inicijalni dogovor sa stranim investitorom, koji je trebao otkupiti fabriku i početi proizvodnju. Ali, do zvaničnog dogovora nikad nije došlo.